REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zacznie od badania świń

Opublikowano 23 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Agata Bobrowska jest nowym powiatowym lekarzem weterynarii w Żaganiu. Zastąpiła na tym stanowisku Leszka Ziaję, który przeszedł na emeryturę.

A. Bobrowska weterynarię ukończyła we Wrocławiu, w zawodzie pracuje ponad 20 lat. Na początku prowadziła prywatną praktykę, potem pracowała jako inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, była już lekarzem powiatowym, ostatnio pracowała jako zastępca powiatowego lekarza w PIW w Nowej Soli.

– W Żaganiu jest nas tylko trzech lekarzy i dwie osoby na stanowisku inspektora do prowadzenia kontroli. To za mało. Ogłosiliśmy niedawno konkurs, zgłosiły się do niego trzy osoby, ale bez wykształcenia lekarskiego. Potrzebujemy jeszcze minimum dwóch osób, żeby sprawniej funkcjonować – mówi A. Bobrowska.

Pod kontrolą PIW jest w powiecie ponad tysiąc gospodarstw hodujących zwierzęta.

– Jeszcze raz tyle zajmuje się produkcją paszy. W pięć osób nie jest lekko. Wystarczy, że jedna osoba jest na zwolnieniu lekarskim albo urlopie i już jest problem – przyznaje A. Boborwska.

Od kwietnia pracownicy PIW kontrolować będą gospodarstwa, w których hodowane są świnie.

– Wszystko przez to, że we wschodniej Polsce pojawiły się zachorowania na ASF, czyli afrykański pomór świń. Do tej pory badaliśmy zdechłe dziki. Mieliśmy 9 zgłoszeń o potencjalnym zachorowaniu, 8 wyników wyszło negatywnych, na wyniki jednego badania nadal czekamy. Jeżeli chodzi o świnie, to przyjdziemy i do tych dużych, i do tych najmniejszych hodowli, będziemy sprawdzać dokumentację, stan zagrody, ogrodzenia i ogólne warunki dla zwierząt – zapowiada A. Bobrowska. 

Napisz komentarz »