REKLAMA

Aktualności

Trucizna nas niszczy. 900 procent przekroczenia

Opublikowano 23 marca 2018, autor: Norbert Królik

Żarskie powietrze jest tragiczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. O 900 procent była przekroczona średnioroczna norma rakotwórczego benzo(a)pirenu w Żarach w styczniu. Dodatkowo od początku roku 24 razy była przekroczona dobowa norma pyłu zawieszonego PM 10.

Powietrze nas truje w Żarach niemal każdego dnia. Pokazują to wyniki ze stacji monitoringu przy ul. Szymanowskiego w Żarach prowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Notorycznie przekraczane są normy pyłu zawieszonego PM 10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

– Smog to wirtualne pojęcie, ale to nie są żarty. Stwierdziliśmy, że śmiertelność w okresie podwyższonego zanieczyszczenia powietrza wzrasta o 6 procent, a wśród osób z chorobami układu krążenia nawet o 8 procent. To nie jest mało – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Leksto ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 Dzieci wdychają więcej

Sytuacja w Żarach jest zła.

– Dzieci, które mają układ odpornościowy słabszy i osoby powyżej 65 roku życia są szczególnie narażone. Wyobraźmy sobie sytuację odśnieżania chodnika. Dziecko i osoba starsza nie odśnieży takiej samej powierzchni w tym samym czasie co zdrowa osoba dorosła. Podobnie organizm małego dziecka i osoby starszej nie oczyści się tak szybko jak zdrowej osoby dorosłej. Dzieci wdychają 50 proc. powietrza więcej w stosunku do wagi niż osoby dorosłe – tłumaczy prof. A. Leksto.

Tylko do parku

Szczególnie ważne jest, gdzie z dziećmi chodzimy na spacer.

– Najwięcej pyłów unosi się wzdłuż ulic. Osoby dorosłe oddychają na wysokości około półtora metra, dzieci na wysokości pół metra. Dzieci wdychają więcej pyłu, bo czym bliżej ziemi, tym gromadzi się go więcej. Nie powinno się spacerować z dziećmi wzdłuż ulic, tylko w parkach i to najlepiej z drzewami liściastymi – podkreśla profesor pracujący w Zabrzu.

 Najgorsze, że bez względu na to ile zanieczyszczeń jest w powietrzu oddychać musimy.

– Jak widzę miskę z brudną wodą, to się z niej nie napiję, a oddychać musimy, dodatkowo zanieczyszczeń powietrza zazwyczaj nie widać. W spoczynku dorosły człowiek oddycha 15 razy na minutę. W tym czasie wdycha ponad 7 litrów powietrza z zanieczyszczeniami, które skracają nam życie. Siła oddziaływania zanieczyszczeń powietrza jest porównywalna z siłą oddziaływania cukrzycy. Średnio przez zanieczyszczenia powietrza żyjemy o 10 miesięcy krócej – mówi prof. A. Leksto.

Będzie protest

 W tym roku norma pyłu zawieszonego PM 10 powodującego choroby dróg oddechowych była przekroczona w Żarach  już 24 razy.  Tragiczne wyniki dotyczą również rakotwórczego benzo(a)pirenu. Norma średnioroczna była przekroczona w Żarach w styczniu o blisko 900 procent. Na sobotę (21.04) zaplanowano w Żarach kolejny Czysty Protest. Mieszkańcy będą apelować o poprawę jakości powietrza w mieście.

Napisz komentarz »