REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Fragmenty historii

Opublikowano 23 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Bransoletę, pamiątkową plakietkę, fragmenty średniowiecznej ceramiki i… kapsle żagańskiego browaru znalazł archeolog Oktawian Wróblewski podczas prac przy remoncie placu Gen. Maczka w Żaganiu.

Poszukiwania archeologiczne trwały trzy tygodnie.

– Najważniejsza, moim zdaniem, jest bransoleta – cynkowa albo posrebrzana. Wyjątkowe jest to, że ma wygrawerowany inicjał i datę – 30.11.1873 roku. Jest szansa na określenie, do kogo należała – mówi Oktawian Wróblewski.

Wśród znalezisk archeologa są także m.in. fragmenty ceramicznych garnków z XIV-XV wieku, XIX-wieczny kałamarz, kapsle z żagańskiego browaru, które produkowane były od 1895 roku.

– Ciekawa jest także plakietka pielgrzymia z wizerunkiem pochodzącym z Wałbrzycha. Na przełomie XVIII i XIX wieku używane były one jak pocztówki – dodaje O. Wróblewski.

Znaleziska nie powodują żadnych opóźnień w pracach remontowych placu. Wszystkie okazy będzie można oglądać w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach za około pół roku. Wcześniej muszą przejść konserwację w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

Napisz komentarz »