REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zakazana niedziela. Prawny bubel?

Opublikowano 16 marca 2018, autor: Piotr Piotrowski, mk

Zakaz handlu był wielokrotnie łamany w niedzielę, 11 marca, w powiecie żarskim i żagańskim – twierdzą kontrolerzy z Okręgowej Inspekcji Pracy.

Pracownicy inspekcji skontrolowali w niedzielę łącznie 14 punktów handlowych w powiecie żarskim i żagańskim. Dwa z nich należały do lokalnych sieci, sprzedających głównie alkohol i papierosy. Zdaniem kontrolerów Okręgowej Inspekcji Pracy, zakaz handlu mogło naruszyć aż 7  kontrolowanych placówek.

– To głównie sklepy monopolowe, które powoływały się na zapisy w ustawie, mówiące o tym, że można handlować w niedzielę, jeśli w większości sprzedaje się prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe i kupony gier losowych – mówi Andrzej Machnowski z Okręgowej Inspekcji Pracy. – Ich właściciele odmówili przyjęcia mandatu, więc sprawy skierujemy do sądu.

Mandatu nie przyjął m.in. Szymon Sobków, właściciel sieci sklepów „Fiamp”.

– Polski rząd stworzył bubel prawny. Zakaz handlu ma aż 32 wyjątki. Moja kancelaria prawna powołała się na jeden z nich, dotyczący sprzedaży wyborów tytoniowych – mówi S. Sobków. –  A że ich akurat sprzedajemy najwięcej, uznałem, że sklepy „Fiamp” będą otwarte w niedzielę.

Tym samym tropem poszły inne sklepy monopolowe, np. „AS”.

Pani Justyna ze sklepu „Fiamp” przy ul. Szprotawskiej w Żaganiu przyznaje, że w niedzielę, 11 marca, miała mnóstwo pracy.

– Klientów było co najmniej dwa razy więcej niż w niedziele, które nie były objęte zakazem handlu. Ludzie kupowali wszystko, od papierosów, po słodycze i napoje – mówi.

Kolejne kontrole OIP-u – już w najbliższą „zakazaną” niedzielę, 18 marca. – Za złamanie zakazu handlu w niedzielę, osobie, która wydała takie polecenie grozi od 1 tys. do 100 tys. zł grzywny – mówi A. Machnowski.

Dobra informacja dla czytelników to taka, że w kolejną niedzielę, 25 marca, wszystkie sklepy będą czynne.

Napisz komentarz »