REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zbada polarników na Spitsbergenie

Opublikowano 16 marca 2018, autor: red.

Konrad Opaliński, psycholog z Żar, pracujący w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, weźmie udział w wyprawie badawczej mającej na celu przeprowadzenie badania wśród uczestników 40. Wyprawy Polarnej, zimujących w Polskiej Stacji Polarnej PAN im. S. Siedleckiego w Hornsund na Spitsbergenie.

Będzie to pierwsze polskie badanie psychologiczne poświęcone doświadczaniu izolacji przez polarników, realizowane na Spitsbergenie.

Polska Stacja Polarna im. S. Siedleckiego została założona w 1957 roku w Zatoce Białych Niedźwiedzi na Spitsbergenie. Obecnej przebywa w niej dziesięciu polarników, którzy realizują badania naukowe, głównie z zakresu meteorologii, oceanografii oraz geofizyki. Mieszkają i pracują w stacji przez rok, a wymiana odbywa się na przełomie czerwca i lipca. Przez ten czas polarnicy starają się możliwie najlepiej zaadaptować do życia w środowisku polarnym, które uważane jest za najbardziej ekstremalne dla człowieka.

– Z perspektywy psychologicznej najtrudniejszą kwestią, z jaką muszą się zmierzyć, jest izolacja. Lepsze poznanie funkcjonowania osób w warunkach odosobnienia ma również znaczenie dla innych dziedzin nauki, szczególnie badań kosmicznych. Głównie za sprawą podobieństwa funkcjonowania ludzi w stacjach polarnych oraz kosmicznych ? wyjaśnia psycholog.

Z uwagi na trudności w dostępie do stacji o tej porze roku, wyprawa badawcza została podzielona na kilka etapów. Najdłuższym i najtrudniejszym jest etap żeglugi z Troms? do Hornsund, gdzie mieści się stacja polarna. Cała wyprawa potrwa dwa tygodnie i zakończy się w stolicy Svalbardu ? Longyearbyen. Wyniki badań zostaną przedstawione na XXXVII Sympozjum Polarnym.

Napisz komentarz »