REKLAMA

Wasze sprawy

Złodzieje czasu

Opublikowano 09 marca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Zauważyłeś, że zegarek na kuchence, piekarniku czy lodówce nagle zwolnił? Wcale ci się nie wydaje! Spóźniłeś się do pracy? Nieprawda! To ukradli na czas. Całe 6 minut.

Wszystkie zegarki podłączone do sieciowego prądu zwolniły. I nic z tym nie możemy zrobić. Różnica pokazywanego przez nie czasu, w stosunku do rzeczywistego, to aż 6 minut! Zegarki tak zwalniają, i to powoli od kilku tygodni.

Zegary zwolniły, czas nie

W Polsce i 24 innych europejskich krajach zwolniły zegary, ale wcale nie będziemy dzięki temu mieli więcej czasu. No, chyba że ktoś lubi czekać na kolejny autobus, bo pierwszy uciekł. Czas płynie wolniej na zegarkach, w które wyposażone są nasze kuchenki, radia, budziki czy kuchenki mikrofalowe. Te zegary zwolniły, bo po przewodach elektrycznych płynie mniej prądu. Na liniach spadło napięcie i można to porównać do zabawy w spowolnione ruchy. Urządzenia, w których zamontowane są zegarki, czyli kuchenki, piekarniki, nie działają słabiej, ale delikatne zegarki zauważyły różnicę i spowolniły. Na nic się zda zaniesienie takiego zegarka do naprawy, możemy tylko przestawić go co jakiś czas Albo zdać się na stare poczciwe zegary z kukułką.

Gdzie zgubiły się minuty?

Winny jest prąd. Idealna częstotliwość prądu w naszym  gniazdku to 50 herców. Zegar cyfrowy, licząc te cykle, dostraja swoje wskazania godziny.

 Zakłócenia, czyli odchylenia od „idealnej” częstotliwości są już od stycznia. Powód? Niedobór energii, z powodu jej nadmiernego zużycia w Kosowie.

12 lat bez lodówki

Specjaliści wyliczyli, że w Europie brakuje tyle prądu, ile potrzeba do zasilania ponad 450 tysięcy lodówek przez cały rok! W powiecie żarskim jest około 36 tys. gospodarstw domowych, czyli przez 12,5 roku nikt w naszym powiecie nie miałby lodówki podłączonej do prądu. A kryzys energetyczny trwa dopiero od miesiąca. Bez lodówki mogłoby być ciężko, wystarczy, że zegarek na niej źle chodzi… 

Brakuje 6 minut. Co można zrobić w tym czasie?
– Statystycznie po takim właśnie czasie rezygnujemy ze stania w kolejce.
– Średnia dla stosunków seksualnych w Polsce wynosi właśnie 6 minut.
– W tym czasie serce pompuje około 36 litrów krwi.
– Rekordzista Polski zjadł w tym czasie 10 pączków.
– W tym czasie można spalić 114 kcal biegnąc z prędkością 14/h.
– Rano zdążymy umyć zęby i zaparzyć kawę – sprawdziliśmy;)

Napisz komentarz »