REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Praca

Dzielą kasę w pośredniakach

Opublikowano 09 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spada. Urzędy Pracy mają pieniądze do wykorzystania.

W Żarach ruszyły wypłaty dla osób z orzeczeniami o niepełnosprawności.

– Dostaliśmy już pieniądze z Państwowego Funduszu  Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Łącznie do podziału na aktywizację osób z orzeczeniami o niepełnosprawności mamy 90 tys. zł. Są one zaplanowane na dotacje na założenie własnej firmy dla bezrobotnych oraz dla pracodawców jako koszty wyposażenia miejsca pracy dla bezrobotnego – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej żarskiego PUP.

W pierwszym przypadku, firmę należy utrzymać przez minimum dwa lata, a pracodawca dotowane miejsce pracy musi utrzymać przez trzy lata.

– Przyjmujemy także wnioski na wszystkie pozostałe formy. Od poniedziałku, 5 marca, ruszyły także wypłaty pieniędzy dla osób powyżej 30 roku życia – dodaje Ż. Wójcika.

 

Rynek pracownika

Wszystkie wnioski przyjmowane są także w Żaganiu.

– Dodatkowo, składamy wniosek do ministerstwa o przyznanie dodatkowych pieniędzy dla osób długotrwale bezrobotnych. Chcemy 552 tys. zł dla łącznie 70 osób. Planujemy 60 miejsc na roboty publiczne i 10 na refundowanie utworzenia miejsc racy – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia w PUP. -Roboty publiczne cieszą się największym zainteresowaniem w gminach. Już tylko w tym roku mamy zaangażowane na ten cel 632 tys. zł – dodaje.

Na koniec lutego w powiecie żarskim było zarejestrowanych 2.250 bezrobotnych (o 122 mniej niż w styczniu), w powiecie żagańskim w rejestrze było 2.536 osób (o 100 mniej).

– Zaczynamy mieć coraz większy problem z bezrobotnymi, bo coraz więcej z tych zarejestrowanych po prostu nie chce iść do pracy. Mamy sporo ofert od pracodawców, na które stale nie ma chętnych. Faktem jest, że pensja rzędu 2 tys. 100 zł, czyli najniższej krajowej, nie jest atrakcyjna. Tłumaczymy pracodawcom, że dziś przeważa rynek pracownika i powinni kusić ich m.in. wyższymi zarobkami, ale na razie efektu nie ma – dodaje H. Janowska.

Napisz komentarz »