REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Strażacy dopięli swego

Opublikowano 09 marca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Przez ponad rok walczyli o pieniądze, by móc spełniać swój obowiązek i ratować ludzi. W końcu się udało. Strażacy z Dębinki mają już niezbędny sprzęt.

Siedemnastu strażaków z Dębinki przez brak niezbędnego sprzętu nie mogło brać udziału w akcjach gaśniczych. Byli pomocni tylko przy niewielkich pożarach i wypadkach. Czuli się bezużyteczni, chociaż większość z nich przeszła ciężkie i specjalistyczne szkolenia. Prosili o pieniądze w gminie i na komendzie. Niestety, nikt nie mógł dać im prawie 30 tys. zł na niezbędny sprzęt.

Wzięli sprawy w swoje ręce

O problemach strażaków z Dębinki gazeta „Regionalna” pisała rok temu w artykule „Ludzkie życie w cenie maski”. Na swoim wyposażeniu ochotnicy nie mieli ani jednego aparatu ochrony dróg oddechowych. Aby mogli uczestniczyć w trudnych akcjach ratunkowych, musieliby mieć przynajmniej cztery takie aparaty. Koszt jednego to 6 tys. zł. Strażacy się nie poddawali. Założyli stowarzyszenie i zbierali fundusze. Każdy mógł pomóc w zbiórce, przekazując swój 1% podatku lub dokonując darowizny. Akcję wsparła także Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Żarach i władze gminy Trzebiel. Strażaków wsparły też lokalne firmy oraz Nadleśnictwo Lipinki Łużyckie i Lubsko. Wspólnymi siłami udało się zebrać wystarczającą na zakup czterech aparatów kwotę 24 tys. zł.

– Ogromnie się cieszymy i dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję – mówi Roman Popko, prezes OSP w Dębince.

Strażacy z Dębinki zbierają teraz pieniądze na specjalistyczne mundury strażackie. Kto chce ich wesprzeć, może im przekazać swój 1% podatku.

Napisz komentarz »