REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Głodne dziki w mieście

Opublikowano 09 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Dziki spacerują po Żaganiu. Uważać muszą ci, którzy wychodzą wieczorami np. do sklepu albo na spacer z psem.

Dziki na spacer pomiędzy blokami Osiedla Na Górce wybrały się m.in. w niedzielę, 4.03. Zwierzęta odwiedzają nie tylko mieszkańców bloków, tylko w ostatnim tygodniu widziano je m.in. przy ul. Śląskiej, Żarskiej, Konopnickiej i Klonowej.

– Jak tu spokojnie wyjść ze śmieciami albo na spacer z psem? – pyta pani Marta, która dziki spotkała po godz. 21:00 w niedzielę. – Dla mnie miejsce tych zwierząt jest w lesie, a nie pomiędzy blokami – dodaje

Są już i tacy, którzy na widok dzików uciekali z okolic Szkoły Podstawowej nr 7 wieczorem w piątek, 2.03.

– W ostatnim czasie, rzeczywiście dużo więcej mamy telefonów w sprawie dzików. One zazwyczaj siedzą w lesie. Ostatnio, przez dłuższy czas były niskie temperatury, więc dziki wyszły szukać jedzenia. Wiedzą, gdzie iść. Szukają w koszach na śmieci, resztek wyrzucanego jedzenia np. pod balkonami – tłumaczy Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej.

Strażnicy byli wzywani także do prywatnego domu przy ul. Śląskiej. – Tam po prostu ktoś nie zamknął dokładnie furtki i dziki weszły na podwórko – dodaje komendant.

Strażnicy nagrali też film, gdy po ul. Śląskiej przeganiali lochę z młodymi.

– Strażnicy starali się sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi samochodu przeganiać je w stronę lasu, ale to też nie była prosta sprawa – przyznaje R. Kuczak.

Mogą odłowić

Dziki buszują także po innych częściach miastach. Zgodę na odstrzał starostwo powiatowe wydało w pobliżu ogródków działkowych przy ul. Starowiejskiej. Państwowy Związek Łowiecki nie wyznaczył jeszcze terminu odstrzału.

-O strzelaniu do dzików w centrum miasta, czy pomiędzy blokami  w ogóle nie ma mowy. Apelujemy o zachowanie  ostrożności w przypadku kontaktu z tymi dzikimi zwierzętami – mówi Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta. – Miasto może jedynie zlecić odłowienie dzików i wywiezienie ich w inne miejsce. Rozpoznajemy warianty takiego odławiania, które wydają się jedynym rozwiązaniem w przypadku dzików  w mieście – dodaje.

Póki co, mieszkańcy muszą uważać.

– Możemy radzić jedynie, żeby nie trzymać żadnych resztek jedzenia na dworze, zamykać śmietniki, nie puszczać psów luzem w okolicach lasów – mówi komendant. – Gdy spotkamy dzika, lepiej nie rzucać się gwałtownie do ucieczki. Najlepiej spokojnie odejść, one same z siebie nie są agresywne – dodaje.

Napisz komentarz »