REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Będą przenosiny szkół

Opublikowano 02 marca 2018, autor: Norbert Królik

Dwie szkoły w Żarach zmienią od września swoje siedziby – taką decyzję podjęli (28.02) żarscy radni.

Szkoła Podstawowa nr 5 przeniesie się z ul. Częstochowskiej na ul. Okrzei, a Szkoła Podstawowa nr 3 z ul. Parkowej na ul. Broni Pancernej.

W budynku, który opuści SP nr 5, będzie przedszkole, a budynek po SP nr 3 dostanie MOPS, który wyprowadzi się z ul. Domańskiego.

– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do przyszłości budynku przy ul. Domańskiego – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Niewiele wiedzą

Obaw w związku z przenosinami szkoły nie kryją rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żarach (połączone SP nr 3 i Przedszkole nr 1).

– Jesteśmy zdezorientowani. Nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. Dopiero jak poszliśmy do burmistrza, to wywalczyliśmy, że będzie spotkanie w tej sprawie. Szkoda, że dopiero po tym, jak radni podjęli już decyzję – mówi pani Justyna, mama uczennicy z III klasy.

Rodzice wystosowali pismo do burmistrza, w którym sprzeciwiają się przeniesieniu szkoły z ul. Parkowej na ul. Broni Pancernej (budynek dawnego Gimnazjum nr 2).

– Wybieraliśmy tę szkołę ze względu na jej kameralność. Tutaj dzieci mogły czuć się bezpiecznie. Teraz trafią do jednego budynku razem z gimnazjalistami. Nie chcemy tego – mówią rodzice młodszych dzieci.

Wydali kasę

Rodzice zwracają uwagę na pieniądze, jakie urzędnicy wydali w ostatnich latach na dostosowanie budynku szkoły przy ul. Parkowej dla potrzeb dzieci.

– Wyremontowano łazienki, dostosowano klasy do potrzeb najmłodszych dzieci, wybudowano boisko i nowy plac zabaw. Teraz te pieniądze będą wyrzucone w błoto, bo budynek znowu ma być przebudowany – mówią rodzice.

Koszty remontu szkoły wyniosły wtedy około miliona złotych. Teraz do budynku szkoły przy ul. Parkowej przeprowadzi się w przyszłości Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Wsparcia i stołówka dla ubogich.

Spotkanie z władzami miasta w sprawie przenosin uczniów ma się odbyć we wtorek (6.03) o godz. 16 w sali gimnastycznej szkoły przy ul. Parkowej.

 – Nie chcemy być stawiani przed faktem dokonanym. Chcemy dowiedzieć się, dlaczego nie było żadnych konsultacji z rodzicami, dlaczego informacje są nam przekazywane tak późno i dlaczego urzędnicy i radni nie liczą się z naszym głosem – mówią rodzice.

Napisz komentarz »