REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Francja elegancja

Opublikowano 02 marca 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Żarscy urzędnicy szukają firmy, która podejmie się remontu parku przy alei Jana Pawła II. Inwestycja jest rozłożona na dwa lata. W tym roku z budżetu miasta pójdzie na nią 2 mln 790 tys. W przyszłym – kolejne 5 mln zł.

Na remont parku przy alei Jana Pawła II miasto wyda grube miliony. Całość inwestycji to dokładnie 7 mln 792 tys. 870 zł. W tym roku park pochłonie 2 mln 790 tys. zł. To koszta rewitalizacji zespołu parkowo-folwarcznego, w którym powstanie tzw. Centrum Usług Wspólnych. A co to takiego? W sali, która pomieści nawet 150 osób, będą odbywać się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Remont folwarku to pierwszy etap prac. Cały park ma być gotowy do końca września 2019 roku.

 Co się zmieni

Stary przypałacowy park przed wojną tętnił życiem i był wizytówką miasta. Później popadł w ruinę. Część parku została już odnowiona, jednak to nie koniec prac. W przetargu na wykonanie inwestycji urzędnicy określili, czego oczekują od przyszłego wykonawcy prac. I tak: będzie musiał usunąć części drzew i zapewnić pielęgnację pozostałych, nasadzić rośliny, obsadzić bylinami kwietniki, wysiać nowe trawniki, wykonać pergolę i trejaże, a także postawić nowe ławki i kosze. Wykonawca inwestycji będzie musiał także wybudować altanę przy stawie, schody terenowe i betonowy mostek. Zakres prac obejmie także renowację Bramy Błękitnej, budowę Bramy Parkowej i murku ogrodzenia dawnego cmentarza.

Ważnym i trudnym elementem będzie odbudowa stawu wraz z budowlami na wodzie. Oprócz tego powstaną też ścieżki mineralne i drogi o nawierzchni z granitowej kostki brukowej. W parku będzie też nowy monitoring, wodociąg, kanalizacja, a także samoobsługowa toaleta publiczna. W parku znów stanie Domek Winny, który przed wojną był atrakcją miasta.

Napisz komentarz »