REKLAMA

Gospodarka

Za mało kasy na piece i zabytki

Opublikowano 02 marca 2018, autor: Norbert Królik

O ponad milion złotych za mało przeznaczyli na dopłaty do wymiany pieców i remonty zabytków żarscy urzędnicy. Nie wiadomo, czy wszyscy dostaną dotację.

Zabraknie pół miliona

Aż 116 wniosków wpłynęło do żarskiego Urzędu Miasta w związku z akcją wymiany pieców. Łączna wysokość kwot, o jakie wnioskują mieszkańcy, przekracza 900 tys. zł. Burmistrz na ten cel zaplanowała tylko 360 tys. zł. Tym samym blisko połowa mieszkańców starających się o dofinansowanie może nie dostać wsparcia.

I znów pół miliona

Podobna sytuacja jest z dotacjami do remontu zabytków. Do Urzędu Miasta wpłynęło 15 wniosków na łączną kwotę około 1 mln zł. Tym razem w budżecie urzędnicy zabezpieczyli na ten cel tylko 500 tys. zł.

 

Powinni dostać

Czy w tej sytuacji w miejskim budżecie znajdzie się więcej pieniędzy na piece i zabytki? Pytani przez nas radni nie mają wątpliwości, że tak właśnie powinno się stać.

– Odzew mieszkańców na te programy jest bardzo duży. Żebyśmy nie zaprzepaścili tej inicjatywy. Wszyscy ubiegający się o dofinansowanie powinni je dostać – uważa radny Jacek Niezgodzki z SLD.

– To powinien być nasz priorytet, żeby ludzie dostali dopłaty do wymiany pieców i dotacje na remonty zabytków – dodaje Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta.

Urzędnicy podkreślają, że najpierw muszą zweryfikować, czy wszystkie złożone wnioski są poprawne. Potem zastanowią się, czy dołożyć pieniędzy do wymiany pieców i remontów zabytków.

 

Jeszcze jedna szansa

W oczekiwaniu na decyzję urzędników z żarskiego Ratusza, mieszkańcy Żar (ale także całego regionu) mogą starać się o dofinansowanie do wymiany pieców w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Tu też liczy się kolejność zgłoszeń. Nabór wniosków ruszył 27.02. i potrwa do 31.05. Otrzymać można dotację do 40 procent kosztów, nie więcej niż 5 tys. zł dla domu rodzinnego i 3 tys. zł dla mieszkania w bloku wielorodzinnym. Szczegółowe informacje udzielane są pod numerami telefonów 68 419 69 14 oraz 68 419 69 30.

Napisz komentarz »