REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Teraz ma być szybciej

Opublikowano 02 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Piąta karetka w powiecie żagańskim od północy w czwartek, 1.03., wyjeżdża do wezwań pacjentów.

Do tej pory w powiecie były cztery karetki. Dwie w Szprotawie i dwie w Żaganiu.

– Problem był, gdy trzeba było dojechać do pacjenta w Gozdnicy, Wymiarkach czy np. Sanicach. Gdy docieraliśmy na miejsce po ponad pół godzinie, ze względu na odległość i stan dróg, to ciężko było wytłumaczyć pacjentom, dlaczego tak długo – przyznaje Ryszard Smyk, kierownik żagańskiego pogotowia.

Choć dyskusje o utworzeniu dodatkowej podstacji pogotowia trwały od 2011 roku, dopiero pod koniec ubiegłego roku wojewoda Władysław Dajczak na to zezwolił.

 

Była zrzutka

Karetka – volkswagen crafter z 2018 roku – kosztowała 320 tys. zł. Na samochód złożyły się gminy, które do tej pory najdłużej czekały na przyjazd pogotowia. 100 tys. zł wydała Iłowa, 60 tys. zł Gozdnica, 50 tys. zł Wymiarki, 20 tys. zł Przewóz i 80 tys. zł dołożyło żagańskie Starostwo Powiatowe.

Dwa pokoje, łazienkę i ogrzewany garaż dla podstacji 105. Szpital Wojskowy wynajmuje od gminy Iłowa. Nowa karetka stacjonuje w biurowcu oczyszczalni ścieków przy ul. Żagańskiej.

– W karetce na zmiany pracować będą ratownicy naszego pogotowia. Do samochodu dokupiliśmy dodatkowo sprzęt ratowniczy za ponad 100 tys. zł – mówi Sławomir Gaik, dyrektor 105. Szpitala Wojskowego.

Warto zaznaczyć jednak, że karetka wyjeżdża do wezwań z numeru alarmowego 112, nie można wybrać się do jej pracowników po poradę lekarską.

– Ratownicy dyżurują, jak wszędzie, całodobowo, ale jeżeli ktoś po zamknięciu przychodni lekarskich chce jeszcze skorzystać z pomocy lekarza, musi kierować się do szpitali w Żarach i Żaganiu – tłumaczy dyrektor.

Karetkę oficjalnie przekazano szpitalowi na placu Wolności w Iłowej w środę, 28.02.

Napisz komentarz »