REKLAMA

Wasze sprawy

To ostatnia niedziela…. na zakupy

Opublikowano 02 marca 2018, autor: Justyna Bareła

Przed nami ostatni weekend, w trakcie którego zrobimy zakupy w niedzielę bez żadnych ograniczeń. Pierwsza niedziela z zamkniętymi sklepami już 11 marca.

Właśnie w  marcu weszły w życie nowe przepisy, które pozwalają na handel tylko w pierwszą i ostatnią  niedzielę miesiąca. W zależności od tego, ile niedziel wypada w miesiącu, sklepy w niedziele będą zamknięte przez dwa albo trzy razy w miesiącu.

Zakupów w galeriach i sklepach nie zrobimy już od niedzieli, 11 marca. Najdłużej, bo przez cztery tygodnie z rzędu będziemy musieli poczekać na niedzielę handlową już w kwietniu. W miesiącu wypada aż pięć niedziel. Pierwsza nieczynna będzie, bo wypada w Wielkanoc, a ostatnia handlowa w miesiącu będzie dopiero 29 kwietnia. Dodatkowo, ustawowo skrócono godziny otwarcia sklepów w Wielki Piątek – do godz. 14:00. Najmniej zmian będzie w grudniu, bo handlować będzie można jeszcze przez dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Oznacza to, że sklepy w niedziele, nieczynne będą tylko 9 grudnia.

 

Nie dla wszystkich

Działać bez zmian będą mogły sklepy na dworcach kolejowych, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, apteki, kioski z prasą, punkty z pamiątkami i dewocjonaliami. Zakaz nie będzie także dotyczył np. giełd rolniczych i sklepów internetowych. Niezmieniona zostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty, jeśli za ladą stanie jego właściciel.

Zakaz handlu nie oznacza też, że zupełnie nieczynne będą galerie handlowe, bo z zakazu zwolnione są m.in. wszystkie punkty gastronomiczne i np. kino. Gdy w niedzielę wybierzemy się do Focus Mall w Zielonej Górze, zjemy pizzę, danie na wagę, zestawy w popularnych fast -foodach, wypijemy kawę w kawiarni, kupimy gazetę.  Możemy także skorzystać z kina albo zrobić zakupy w aptece czy kwiaciarni. Nieczynne mają być wszystkie pozostałe sklepy m.in. z ubraniami, obuwiem czy sprzętem RTV.

 

Da się obejść?

Tak szybko, jak tylko pojawiały się informacje o planowanych zmianach, mówi się o sposobach, dzięki którym można zakaz handlu… obejść. Rozważane są pomysły, by sklepy działały jak showroomy, w których  produkty można oglądać i przymierzać. Transakcję zakupy można wtedy zrobić przez internet, a zamówione rzeczy odebrać w sklepie, w którym przed chwilą je mierzyliśmy.

Nowa ustawa mówi o tym, że handel może odbywać się w miejscach, które prowadzi wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki lub sportu. Całkiem możliwe zatem, że zakupy będziemy robić przy akompaniamencie muzyki nie z głośników, ale granej na żywo. Pomysłowi radzą postawić przed sklepem maszyny, w których zapłacimy za żeton odpowiedni każdemu produktowi, który będziemy mogli potem odebrać przy kasie.

By nie tracić zysków ze sprzedaży, sieć Biedronka rozważa wprowadzenie nocnych zmian w sklepie oraz godziny otwarcia w soboty do 23:45 i obowiązek przyjścia do pracy 15 minut po północy w poniedziałek. Wydłużenie godzin pracy w sobotę rozważa też Lidl.  Sieć Intermarche już postawiła jedną stację paliw ze swoim logo przy własnym markecie, planowane są kolejne.

Sieć stacji paliw Orlen w lutym poprawiła swój statut tak, by móc sprzedawać m.in. mięso, ryby, odzież, biżuterię lub sprzęt AGD. 

Od 2019 roku zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a w 2020 wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Kiedy sklepy będą zamknięte?

Marzec:
-11 marca
-18 marca

Kwiecień:
-1 kwietnia (Wielkanoc)
-8 kwietnia
-15 kwietnia
-22 kwietnia

Maj
-13 maja
-20 maja

Czerwiec
-10 czerwca
-17 czerwca

Lipiec
-8 lipca
-15 lipca
-22 lipca

Sierpień
-12 sierpnia
-19 sierpnia

Wrzesień
-9 września
-16 września
-23 września

Październik
-14 października
-21 października

Listopad
-11 listopada
-18 listopada

Grudzień
-9 grudnia

Napisz komentarz »