REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szli tyralierą

Opublikowano 02 marca 2018, autor: bj

Walczyli o las i zabudowania przez 5 godzin. Pożar najpierw objął dwa hektary, potem wiatr rozniósł go na 30 hektarów.

O uratowanie lasu i zabudowań w Osieku (gm. Lubsko) walczyli w niedzielę (25.02.) strażacy z Żar, Górzyna, Brodów, Starej Wody, Chocicza i Lubska. Na miejscu pracowało 8 zastępów, czyli 30 strażaków.

– Informacja o pożarze dotarła do nas o godz. 12.30 – informuje mł. asp. Paweł Brela z żarskiej komendy PSP.

Ogień okazał się bardzo groźny. Gdy pierwsze zastępy docierały na miejsce, paliło się ok. 2 hektarów traw i nieużytków. – Sytuacja rozwijała się bardzo dynamicznie, dlatego wzywane były kolejne zastępy, bo ogień zaczął zbliżać się do lasu, z drugiej strony do zabudowań gospodarczych – dodaje  P. Brela. Wszystko przez to, że silny wiatr roznosił płomienie. Jak po pożarze ocenili strażacy, ostatecznie objął on ok. 30 hektarów.

Sytuację utrudniał fakt, że na nieutwardzony w sporej części teren nie mogły wjechać ciężkie samochody. Tam poszli strażacy, którzy ustawili się tyralierą na linii lasu. Szli w stronę ognia i gasili go wodą oraz tzw. tłumicami do duszenia płomieni. Z drugiej strony pomagali strażakom właściciele zabudowań gospodarczych, którzy starali się powstrzymać zbliżający się do nich ogień. 

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru było podpalenie. Sprawca nie został ustalony.

Napisz komentarz »