REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mamy recydywistów

Opublikowano 23 lutego 2018, autor: bj

Tak o dyrektorach szkół mówi starosta Janusz Dudojć. Chodzi o prawie 400 tys. zł bezprawnie pobrane na uczniów. Dyrektorzy po raz kolejny popełnili błędy. Te same. I bardzo kosztowne. Bo pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Po raz kolejny mieszkańcy powiatu żarskiego zapłacą za kosztowne błędy dyrektorów  szkół. Chodzi głównie o szkoły, w których uczą się dzieci niepełnosprawne. Pieniądze po raz kolejny idą w setki tysięcy złotych. Tym razem kontrolerzy skarbówki subwencje pobrane bezprawnie przez szkoły specjalne wyliczyli na prawie 400 tys. zł.

Tak już było

Przypomnijmy. Skarbówka wzięła pod lupę Ośrodek dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy i Zespół Szkół Specjalnych w Żarach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku. Urząd Kontroli Skarbowej stwierdził, że szkoły w 2011 roku wykazały nieprawidłowe dane o liczbie uczniów z tzw. specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Chodziło głównie o nieterminowe orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznych o dysfunkcjach dzieci. Szkoła ma obowiązek zebrać je od rodziców do 30 września i wprowadzić dane do Systemu Informacji Oświatowej. Na tej podstawie ubiega się o subwencję, daleko wyższą (różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy) niż dla uczniów w szkołach masowych. Była też sprawa wyliczenia subwencji, gdy dziecko ma określone przynajmniej dwie niepełnosprawności – kwota rośnie wówczas nawet do 50 tys. zł (na zdrowe dziecko wynosi 5 tys. zł). Spowodowało to zawyżenie subwencji oświatowej o kilkaset tysięcy złotych.

Za błędy dyrektorów Starostwo Powiatowe musiało zwrócić do Ministerstwa Finansów 369 tys. zł. Za Ośrodek dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy – 315 tys. zł, a za Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku – 30 tys. zł.

Te same błędy

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 367

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »