REKLAMA

Wasze sprawy

Owoce i warzywa w górę

Opublikowano 23 lutego 2018, autor: Justyna Bareła

Już nie tylko rachunki za jajka i masło mogą nas zadziwić przy sklepowej kasie. Za owoce i warzywa też trzeba słono zapłacić. Jabłka i gruszki podrożały nawet o 50 procent, w porównaniu do ubiegłego roku.

– Jest zima, trudno o świeże warzywa i owoce. Hurtownie podniosły ceny, bo wiedzą, że i tak sprzedadzą towar. My z kolei podnosimy ceny, żeby mieć jakikolwiek zysk ze sprzedaży, a klienci to odczuwają – słyszymy w jednym z żagańskich warzywniaków.

A zdziwić się można sporo. Za kilogram jabłek na targowisku w lutym ubiegłego roku płaciliśmy średnio 2,70 – 3 zł. Dzisiaj ceny sięgają 5,50 zł za kg. Nie taniej kupimy gruszki, których kilogram to wydatek 7,50 zł. Kilogram mandarynek  to teraz 14,90 zł, gdy w ubiegłym roku opłata sięgała… 7,50 zł . Posmakowanie bananów kosztować nas będzie minimum 4,50 zł za kg. Za ogórki szklarniowe ceny sięgają już 14,90 zł za kilogram. Za kilogram pomidorów zapłacimy około 8,50 zł, ale już za pomidory malinowe uszczuplimy naszą kieszeń o 28 zł.

 

– Ceny rosną, to da się odczuć. Nie mam możliwości, żeby jeździć po całym mieście i szukać najtańszych produktów. Najchętniej kupuję wszystko w jednym miejscu. Z owoców wybieram  jabłka i gruszki. 5 zł za te pierwsze i 7 zł za drugie to minimum. Szkoda, nie dość, że jest zima i ceny idą w górę, to w tym roku jakoś wyjątkowo mocno – zauważa Józef Pawlisiak.

– Szukam owoców i warzyw na promocjach. Udało mi się kupić banany w dobrej cenie, bo za wszystkie zapłaciłam około 5 zł. Pęczek rzodkiewki kosztował złotówkę, jestem zadowolona – mówi pani Danuta.

– Ja mam czas. Chodzę do różnych sklepów i kupuję tam, gdzie jest najtaniej – przyznaje pani Halina. – Jeżeli chcę kupić jabłka, idę do sklepiku, którego właściciel ma duży sad. Tam kupię kilogram nawet za 2,80 zł, w markecie na promocji cena będzie około 3,50 zł. Trzeba kombinować.  Żeby płacić w normalnych cenach, trzeba by wydać majątek – dodaje kobieta.

Wzrost cen za warzywa i owoce to nie jedyna podwyżka w tym roku. Według zapowiedzi raportów gospodarczych, w czekają nas jeszcze wyższe wydatki na pieczywo i mięso, szczególnie wołowinę.

Napisz komentarz »