REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ostatnia szansa na piec

Opublikowano 23 lutego 2018, autor: Norbert Królik

W niedzielę (25.02.) mija termin składania wniosków o dofinansowanie do wymiany pieców w Żarach. Osobiście w Urzędzie Miasta można je składać tylko do dzisiaj (23.02.).

Do tej pory do urzędu wpłynęło już ponad 100 wniosków.

– Widać, że zainteresowanie wymianą pieców nie słabnie i jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta w Żarach.

Wnioski można wysyłać również pocztą.

– O tym, czy wnioskodawca zmieści się w terminie, będzie decydowała data na stemplu pocztowym – mówi D. Babula.

Na wymianę pieców w budżecie miasta zaplanowano 360 tys. zł. Urząd zwróci 85% wartości pieca, jednak nie więcej niż 10 tys. zł brutto. O dofinansowanie mogą ubiegać się również wspólnoty posiadające wspólną kotłownię. Tutaj dofinansowanie również wyniesie 85%, ale nie więcej niż 20 tys. zł brutto. Dofinansowanie przysługuje do wymiany pieców, które mają więcej niż 10 lat lub gdy sprawność pieca opalanego paliwem stałym (np. węgiel, drewno) jest mniejsza niż 80%. Podstawą do przyznania dotacji będzie podpisanie umowy z Urzędem Miasta. Do 15 października będzie czas, aby wykonać inwestycję.

W ubiegłym roku dotacje przyznano 83 osobom, na wymianę 109 palenisk. Łączne wydatki Urzędu Miasta na wymianę pieców wyniosły 446 tys. zł.

 

komentarz »
  1. Basia 9 marca 2018 16:17 - Odpowiedź

    Jaką ilość pyłów mogą legalnie emitować Żarskie firmy w ciągu doby?
    Jaką natomiast ilość pyłów emitują gospodarstwa domowe?
    Wydaje mi się, że chyba Żarskie firmy emitują ponad 80% pyłów w mieście Żary przy zgodzie Urzędu Miasta.
    Szanowna Komisja i Urząd Miasta nie stara się polepszyć jakości życia w mieście i okolicy.

Napisz komentarz »