REKLAMA

Gospodarka

Hala idzie pod zastaw

Opublikowano 23 lutego 2018, autor: TR

Ratując się przed bankructwem, Lubsko negocjuje z bankiem kolejne rozwiązanie. Zabezpieczeniem kredytów ma być teraz hala Ośrodka Sportu i Rekreacji, którą urzędnicy chcą oddać pod zastaw.

Zadłużenie Lubska sięga 67,2 mln zł. Urzędnicy głowią się, co zrobić, żeby spłacić te długi i równocześnie funkcjonować. Kolejne rozwiązania i negocjacje z bankami kończą się fiaskiem. Teraz pojawił się nowy pomysł – wydłużenia spłaty rat kredytów o łącznej wartości 25 mln zł. W zamian za takie rozwiązanie BOŚ Bank zażądał zabezpieczenia w postaci hali OSiR.

W poniedziałek, 19 lutego, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta w tej sprawie. Dwunastu obecnych na sesji radnych jednogłośnie się na to zgodziło. Teraz trzeba czekać na decyzję baku.

 – Do czasu wyjaśnienia sytuacji z budżetem, realizowane są tylko wydatki bieżące i obowiązkowe. Jeżeli wejdzie plan naprawczy, to dotacje na stowarzyszenia zostaną ograniczone – zapowiedział wiceburmistrz Jerzy Wojnar.

Dyskusję wzbudziła informacja o podwyżce pensji dla pracowników urzędu. Łączna kwota podwyżki to 147 tys. zł rocznie i obejmuje 52 pracowników urzędu. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej na interpelację radnego Stefana Żyburta – wynika ze zmian w prawie.

– W Lubsku większość ludzi żyje z najniższej krajowej – głośno kwestionował podwyżkę radny Ireneusz Kurzawa.

Ostrej odpowiedzi radnemu udzieliła skarbnik.

– Ja podwyżki nie dostałam, więc mnie to nie dotyczy. Natomiast nie może być tak, że urzędnik, który jest wykształcony i uczciwie pracuje, zarabia mniej niż osoba korzystająca całe życie z różnych form zasiłków, dodatków, 500+ i innych środków publicznych, a potem trafia do DPS i dalej jest utrzymywana z pieniędzy publicznych – skwitowała Danuta Szewczyk.

Napisz komentarz »