REKLAMA

Gospodarka

Place zabaw, wiaty i świetlice

Opublikowano 23 lutego 2018, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 345 tys. zł wydadzą na inwestycje w tym roku wsie w gminie Żagań w ramach funduszu sołeckiego.

Najwięcej do podziału mają: Dzietrzychowice, Tomaszowo i Bożnów. Wszystkie dostały po 35 tys. 958 zł. Na co pójdą te pieniądze?

 – Doposażymy świetlicową kuchnię w nowy sprzęt AGD, m.in. piekarnik i zmywarkę – mówi Jan Polak, sołtys Dzietrzychowic. – Mamy ładną świetlicę, na imprezy sylwestrowe i karnawałowe przyjeżdżają do nas z Żagania i okolic, dlatego chcemy mieć nowoczesne zaplecze kuchenne.

Na sprzęt do kuchni sołtys planuje wydać ok. 10 tys. zł. Kolejne 6 tys. zł pójdzie na doposażenie strażackiej remizy, tyle samo – na organizację zajęć korekcyjnych i gimnastycznych dla mieszkańców. 4 tys. zł kosztować będzie kosiarka, 3 tys. zł – kosze na śmieci. Ponad 7 tys. zł rada sołecka zaplanowała na imprezy.

W Bożnowie 13 tys. zł pójdzie na utwardzenie placu za świetlicą, 6 tys. zł – ogrodzenie placu zabaw, 4,8 tys. zł – projekt parkinu przy cmentarzu.

Z kolei w Tomaszowie aż 25 tys. zł kosztować będzie zieleń na skwerze przy ul. Akacjowej, 4 tys. zł – zakup dresów i sprzętu sportowego dla młodzieży, 6 tys. zł – imprezy.

 

Cała kasa na wóz?

W Jeleninie do podziału będzie 32 tys. zł 182 zł. Najwięcej, bo aż 13 tys. zł, pochłonie budowa siłowni plenerowej koło świetlicy. 5 tys. zł pójdzie na doposażenie świetlicy, 3 tys. zł – na nowe stroje dla piłkarzy Czarnych Jelenin. Tyle samo – na doposażenie remizy strażackiej.

 – Być może te wszystkie zakupy nie dojdą do skutku, bo jest szansa na nowy wóz strażacki. OSP może dostać dofinansowanie w wysokości 50 procent, więc drugie tyle musimy mieć na wkład własny – mówi sołtys Marian Hrycak. – O tym, na co ostatecznie pójdą pieniądze z funduszu, zadecydują w najbliższym czasie mieszkańcy na zebraniu.

Najmłodsi mieszkańcy Bukowiny Bobrzańskiej doczekają się placu zabaw (za 10 tys. zł). 4 tys. zł pójdzie na doposażenie świetlicy, 2,7 tys. zł – zakup ławek, stołów i koszy na śmieci do parku.

W Miodnicy blisko 10 tys. zł rada sołecka przeznaczy na zakupy sprzętu do świetlicy, m.in. zmywarki i kuchenki. 4 tys. zł wyniesie wymiana sanitariatów w remizie.

 

Na szachy i grilla

W Nieradzy ok. 7,8 tys zł pójdzie na doposażenie i ogrodzenie placu zabaw.

W Gorzupi 5 tys. zł wydadzą na przenośny grill i figury do szachów, 2 tys. zł – ławkę pod wiatę, 4 tys. zł  – kuchenkę i naczynia do świetlicy.

W Pożarowie rada sołecka doposaży świetlicę w sprzęt warty 11,5 tys. zł. 

Podobną kwotę na doposażenie świetlicy i zagospodarowanie terenu wokół niej wyda Stary Żagań.

Obie wsie przebije Stara Kopernia – na doposażenie swojej świetlicy i zakup wiaty wyda ponad 17 tys.  zł.

Rudawica z kolei stawia na poprawę estetyki, z funduszu sołeckiego na zieleń wyda 5,3 tys. zł, na doposażenie świetlicy – 7 tys. zł, remizy – 2 tys. zł, a na doposażenie młodzieży biorącej udział w rozgrywkach sportowych – 2 tys. zł.

W pobliskim Trzebowie dzieci powinny mieć powody do zadowolenia – aż 9 tys. zł wieś wyda na doposażenie placu zabaw, 2 tys. zł – na zakupy do remizy, 1 tys. zł – świetlicy.

W Łozach będzie jaśniej – mieszkańcy doczekają się lampy solarnej za 6,5 tys. zł. Tyle samo rada sołecka tej wsi wyda na doposażenie terenów rekreacyjno-sportowych.

Za 15,5 tys. zł mieszkańcy Chrobrowa doczekają się wiaty na imprezy.

Fundusz sołecki – tak podzielili w gminie kasę:
Dzietrzychowice 35 tys. 958 zł
Bożnów 35 tys. 958 zł
Tomaszowo 35 tys. 958 zł
Jelenin 32 tys. 182 zł
Miodnica 29 tys. zł 198 zł
Rudawica 21 tys. 683 zł
Stara Kopernia 21 tys. 826 zł
Bukowina Bobrzańska 20 tys. 712 zł
Chrobrów 19 tys. 489 zł
Trzebów 18 tys. 338 zł
Łozy 17 tys. 655 zł
Stary Żagań 16 tys. 469 zł
Gorzupia 16 tys. 145 zł
Pożarów 14 tys. 635 zł
Nieradza 9 tys. 744 zł

Napisz komentarz »