REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Dostają czternaście pensji

Opublikowano 16 lutego 2018, autor: Justyna Bareła

Dodatkowe wynagrodzenie roczne urzędy miast i gmin musiały wypłacić tym nauczycielom, którzy w ubiegłym roku pracowali najmniej.

Dodatkowe wynagrodzenia (tzw. czternastki) muszą nauczycielom wypłacać te samorządy,  których nauczyciele w ciągu roku pracy z powodu zbyt małej ilości godzin lub zbyt niskich dodatków motywacyjnych nie wypracowali określonego przepisami wynagrodzenia. Najczęściej są to te osoby, które były np. na zwolnieniu lekarskim lub urlopach. Pieniądze na konta nauczycieli muszą wpłynąć zawsze do końca stycznia.

 

20 na urlopach

Najwyższą kwotę w naszym regionie musiała wypłacić gmina Gozdnica. Dla dwóch nauczycieli stażystów w styczniu poszło dodatkowo 10 tys. 567,38 zł.

– Spowodowane to było urlopem macierzyńskim anglistki i olbrzymimi kłopotami ze znalezieniem dla niej zastępstwa. Ostatecznie część godzin przydzielono nauczycielowi, który był w trakcie studiów podyplomowych z języka angielskiego, czyli nie posiadał w tym zakresie pełnego wykształcenia, więc miał niższe wynagrodzenie, które potem spowodowało konieczność wypłaty tzw. czternastki. Drugim takim nauczycielem był stażysta zatrudniony w ramach projektu unijnego i w jego przypadku zadziałał taki sam mechanizm – tłumaczy burmistrz Krzysztof Jarosz.

Iłowa nauczycielom stażystom wypłaciła 4 tys. 720,82 zł.

Czternastki trzeba było wypłacić też w Szprotawie, łącznie na kwotę 4 tys. 697.

– Wszystko przez to, że około 20 nauczycieli w gminie mieliśmy na urlopach zdrowotnych. Najwięcej w Zespole Szkół w Wiechlicach. W miejsce tych urlopowanych, szkoły zatrudniały m.in. nauczycieli kontraktowych, którym nie udało się potem wypracować średniego wynagrodzenia. Dla pozostałych grup nauczycieli mamy nadpłatę na poziomie 429 tys. 350 zł – tłumaczy zastępca burmistrza, Paweł Chylak.

 

70 groszy na głowę

 W powiecie żarskim najwyższą kwotę – 3 tys. 358,73 zł – trzeba było wypłacić w gminie Jasień.

– Pieniądze poszły dla dwóch nauczycieli stażystów – mówi Agnieszka Ludwik z Zespołu Ekonomicznego Szkół.

Pieniądze dla stażystów były też potrzebne w Tuplicach.

– Wypłacono 742,61 zł – mówi Weronika Olejniczak-Kasprów, kierownik Centrum Usług Wspólnych.

Na konta stażystów w Przewozie wpłynęło 556 zł. 

Łącznie 476,59 zł na czternastki w Lubsku.

– To są wypłaty dotyczące nauczycieli z całej gminy. W wielu przypadkach brakło około złotówki, czyli musieliśmy kilku osobom wypłacić około 70 gorszy na rękę. Takie przelewy też musieliśmy zrobić – mówi Mateusz Szaja, naczelnik wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Lubsku.

Ponad 3 tys. zł wypłacono też w Brzeźnicy i gminie Żagań.

– Kwota 3 tys. 766,22 zł poszła wyłącznie dla nauczycieli stażystów – przyznaje sekretarz gminy Brzeźnica, Danuta Roszak. W gminie potrzebne były wypłaty dla nauczycieli kontraktowych. – Łącznie na kwotę 3 tys. 388,15 zł – wylicza skarbnik Agnieszka Kosińska.

Godzin na średnie pensje zabrakło też w Wymiarkach.

– Na dodatki uzupełniające dla nauczycieli stażystów wypłaciliśmy 323,59 zł – mówi Beata Jadczak-Kustra, dyrektor Zespołu Szkół w Witoszynie.

Dodatkowych wypłat nie było w tych gminach, które rozdzieliły nauczycielom tyle godzin, żeby pieniędzy nie brakło. Czternastek nie musiały wypłacać Starostwa Powiatowe w Żarach i Żaganiu, Urzędy Miast w Żarach, Żaganiu, Małomicach, Łęknicy oraz Urzędy Gmin Żary, Niegosławice, Trzebiel, Lipinki Łużyckie, Brody.

Powiat żagański/gmina Suma wypłaconych czternastek
Gozdnica 10 tys. 567,38 zł
Iłowa 4 tys. 720,82 zł
Szprotawa 4 tys. 697,39 zł
Brzeźnica 3 tys. 766,22 zł
Gmina Żagań 3 tys. 388,15 zł
Wymiarki 323,59 zł
Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Żagań, Małomice, Niegosławice 0 zł

Powiat żarski/gmina Suma wypłaconych czternastek
Jasień 3 tys. 358,73 zł
Tuplice 742,61 zł
Przewóz 556 zł
Lubsko 476,59 zł
Starostwo Powiatowe, Urząd Mista Żary, Urząd Gminy Żary, Trzebiel, Lipinki Łużyckie, Brody, Łęknica 0 zł

komentarz »
 1. Turysta 7 marca 2018 09:00 - Odpowiedź

  Może Szanowna Redakcja sprawdzi dlaczego bardzo często jest odwoływany pierwszy poranny pociąg z Żagania do Zielonej Góry wyjeżdżający z Żagania o 5-ej rano.
  Dzisiaj wyjazd pociągiem do Zielonej Góry i dalej do Poznania lub Nowej Soli oraz Głogowa to loteria.
  Komunikacja zastępcza nie istnieje w tym przypadku.
  Popsusło się Polregio, kiedyś można było zaufać PKP.
  Może interwencja Waszej Gazety pomoże pasażerom z Żagania i Żar.
  Dziękuję z góry za pomoc.

Napisz komentarz »