REKLAMA

Wasze sprawy

Smog nas dusi

Opublikowano 09 lutego 2018, autor: Norbert Królik

Żary w środę (7.02.) znalazły się wśród 3 najbardziej zanieczyszczonych miast pyłem PM10 w Polsce!

Powietrze nad Żarami w tym tygodniu to tragedia. Od poniedziałku (5.02.) średniodobowa norma pyłu PM10 była przekroczona każdego dnia. Z dnia na dzień sytuacja ulega pogorszeniu. W poniedziałek stężenie pyłu PM10 w Żarach wynosiło 120% normy. We wtorek już 168%, a w środę 238% normy. Tego dnia Żary znalazły się na 3 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce pyłem PM10. Gorzej było tylko w Żywcu i Nowym Targu.

Ostrzeżenie

Fatalne powietrze – taki opis przy Żarach widniał w środę na smog-mapie publikowanej przez tvnmeteo, a to oznacza, że zanieczyszczenie powietrza było tak duże, że zagrażało naszemu zdrowiu! „Zalecane jest ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Osoby starsze i chore, kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać przebywania na zewnątrz. Odradzane są wszelkie formy aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie uprawianie sportu” – alarmował komunikat.

– Pył działa drażniąco na układ oddechowy. Czym mniejsze są cząstki pyłu, tym bardziej niebezpieczne, bo osadzają się w płucach i pozostają tam do końca naszego życia – mówi prof. Jadwiga Jodynis-Liebert, kierownik Katedry i Zakładu Toksykologii Akademii Medycznej w Poznaniu.

– Na wysokie stężenie pyłu w Żarach wpływa niska emisja i zanieczyszczenia komunikacyjne – uważa Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury i ochrony środowiska w żarskim Urzędzie Miasta. – Mają na to wpływ również warunki atmosferyczne, czyli niska temperatura, brak wiatru i opadów.

W Żarach jest też przemysł, który ma pozwolenie na emisję wielkich ilości pyłu – największy w Żarach zakład możew ciągu roku emitować kilkaset ton pyłu.

Benzo(a)piren – 200 % normy

 Znane są też już wyniki średnioroczne zawartości benzo(a)pirenu w Żarach. Norma była przekroczona o 86 proc. –  Benzo(a)piren jest związkiem o działaniu rakotwórczym – przestrzegaprof. Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej.

Jakby tego było mało, w żarskim powietrzu jest także mnóstwo formaldehydu, który jest silną trucizną i powoduje raka i alergie.

Napisz komentarz »