REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata, Samorząd

Dzieci z wiosek nie są gorsze

Opublikowano 16 lutego 2018, autor: Justyna Bareła

Mieszkańcy Leszna Górnego, Siecieborzyc i Długiego domagali się, by w ich miejscowościach powstały 8-letnie podstawówki. Burmistrz się na to nie godził, więc znaleźli sprzymierzeńców wśród radnych.

Przypomnijmy – w ubiegłym roku, przy okazji wprowadzania reformy oświaty, rodzice uczniów ze szkół filialnych z Leszna Górnego, Siecieborzyc i Długiego domagali się, by w ich miejscowościach powstały 8-letnie samodzielne podstawówki. Burmistrz się nie zgodził, powołując się na brak pieniędzy. Według jego pomysłu na oświatę, dzieci ze starszych klas z tych miejscowości miałyby dojeżdżać do Wiechlic. Rodzice na znak protestu przepisali dzieci do szkół poza gminą Szprotawa. Łącznie setkę dzieci.

 

Za i przeciw

Teraz rodzice znaleźli sprzymierzeńców. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosiła grupa radnych z opozycji. Był głosowany na sesji w środę, 7.02. Dyskusja była burzliwa.

– Jestem sołtysem Leszna Górnego i radnym. Choć mam obawy, że zmiana może nie wypalić, sercem jestem za mieszkańcami, a oni chcą 8 klas – przyznał Władysław Sobczak z koalicji burmistrza.

– Zawsze mówi się w gminie o oszczędnościach, ale skoro burmistrz miał pomysł na przejęcie szkół ponadgimnazjalnych od powiatu, to widocznie stać nas na zmiany – dodał Ryszard Barylak.

– To może doprowadzić gminę do przepaści. Czy we wrześniu w gminie będzie tylu fizyków, chemików, biologów? Każda szkoła będzie miała wyposażony gabinet? Skąd na to wziąć pieniądze? To są populistyczne działania – mówił z kolei Maciej Siwicki.

– Mnie raczej nikt nie posądzi o populizm – odparła Beata Jakowicka (z koalicji), jednocześnie nauczycielka szkoły w Wiechlicach. – Słyszałam już zarzuty, dlaczego podpisałam się pod wnioskiem. Od kilku miesięcy prosiłam, by burmistrz spotkał się z mieszkańcami Siecieborzyc, aż w końcu grupa radnych z opozycji po prostu złożyła wniosek, z którym ja się zgadzam – mówiła.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 350

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »