REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Darmowy autobus po ulicach mknie

Opublikowano 09 lutego 2018, autor: Michalina Kozarowicz

W poniedziałek i wtorek autobusem po Żarach można było jeździć za darmo. Skorzystaliście? Szansa na następną gratisową przejażdżkę będzie za miesiąc.

W każdy pierwszy poniedziałek i wtorek miesiąca komunikacja miejska w Żarach jest darmowa. Pomysł ma się przysłużyć powietrzu. Przetarg na komunikację miejską w Żarach wygrała firma Feniks. I to do ich niebieskich autobusów możemy wsiadać za darmo.

W 2018 roku do spółki Feniks z kasy Urzędu Miasta popłynie ponad 990 tys. zł. W tej kwocie znajduje się także koszt 24 darmowych dni w roku.

Nie dla wszystkich

A co o darmowych autobusach sądzą pasażerowie?

– Takich dni powinno być więcej, może dzięki temu byłoby mniej spalin, bo ludzie zostawialiby samochody w domach – mówi Jan Ostrowski z Kunic, który na co dzień jeździ autobusem.

– Szkoda, że jeździć można jedynie po mieście. Mieszkańcy Olbrachtowa czy Grabika nie przyjadą do Żar za darmo…- mówi zawiedziona pani Zofia, którą spotykamy na przystanku przy ul. Ułańskiej.

Choć w autobusie nikt nie sprawdza, skąd jesteśmy, to nie wszyscy mogą skorzystać z darmowej komunikacji, ponieważ obowiązuje ona tylko na terenie Żar.

– Ja niestety nie mogłam przyjechać do Żar za darmo, bo jestem z Mirostowic Dolnych, a tam to nie obowiązuje – przyznała rozczarowana Agnieszka Ciamara. – A czy my jesteśmy gorsi? Gdyby darmowa komunikacja była w całej gminie, to skorzystałoby z niej o wiele więcej osób. Do Mirostowic bilet kosztuje od 3,50 do 3,90 zł. Ten system mógłby być lepiej dopracowany. Bo mieszkańcy Żar do sklepu często chodzą na pieszo, a my, mieszkańcy gminy, musimy dojechać do miasta – zwraca uwagę pani Agnieszka.

– Wielu mieszkańców pobliskich wiosek pracuje w Żarach, gdyby mogli za darmo dojeżdżać do miasta byłoby to dla nich ważne, sporo można by oszczędzić w ten sposób – mówi pan Marek. I dodaje: – Dwa darmowe dni w miesiącu i tylko po Żarach to niczemu nie służy.

Kolejne darmowe przejażdżki autobusem czekają nas 5 i 6 marca.

Napisz komentarz »