REKLAMA

Komunikacja, Ludzie, wydarzenia

Światełko w tunelu

Opublikowano 02 lutego 2018, autor: Justyna Bareła

Trzy firmy stanęły do przetargu na opracowanie dokumentacji remontu autostrady od granicy w Olszynie do węzła Golnice. Nie wiadomo jednak, kiedy znajdą się pieniądze na sam remont.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego remontu. Ocena potrzebna jest do tego, by w ogóle móc ubiegać się o pozwolenie na remont i budowę.

Na dokumentację GDDKiA ma zaplanowane 400 tys. zł. Termin jej wykonania ustalono na październik. Nie oznacza to jednak, że określono, kiedy ruszy remont drogi.

Chodzi o remont trasy o długości ok. 70 km od granicy w Olszynie w kierunku autostrady A4. Remont odcinka w stronę granicy zakończono w 2006 roku. W 2011 roku był już nawet ogłoszony przetarg na remont drugiej nitki, ale ostatecznie został odwołany z braku pieniędzy. Środków na remont nie znaleziono w budżecie państwa do tej pory. Potrzeba około miliarda złotych.

Póki co, GDDKiA zaczęła od dokumentacji.

– To jest światełko w tunelu, choć nie wiadomo jeszcze, do czego prowadzi. Nie ma żadnego oficjalnego stanowiska dotyczącego remontu. Droga nie jest wpisana na państwową listę z zaplanowanymi środkami do remontu. Mamy sprzeczne informacje o ewentualnych terminach, sposobach finansowania tej inwestycji. Nie wiadomo, czy droga pozostanie ekspresowa, czy będzie miała parametry autostrady – mówi wójt Wymiarek, Wojciech Olszewski, który z innymi samorządowcami z regionu stworzył „Porozumienie A18” na rzecz pilnego remontu drogi. – Przygotowałem apel na najbliższy konwent Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, który odbędzie się 13.02. w Przytocznej. Po raz kolejny będziemy wnioskować w ministerstwie o przygotowanie chociaż schematu działań, kolejnych etapów prowadzących do remontu. Chodzi o to, żeby wiedzieć, jakie kroki są planowane po dokumentacji i w jakim czasie. Konkretny plan potrzebny jest do rozmów z inwestorami – dodaje wójt.

Na razie pewnie jest to, że GDDKiA w lutym wybierze firmę, która przygotuje dokumentację potrzebną do pierwszego etapu przygotowań do remontu.

Napisz komentarz »