REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wdychamy truciznę

Opublikowano 26 stycznia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mówią mieszkańcy powiatu żagańskiego, żaląc się na zanieczyszczone powietrze. Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu przekroczyło w nim dopuszczalną normę.

Z danych z ostatnich dwóch lat wynika, że dopuszczalne normy benzo(a)pirenu zostały przekroczone o 50 procent (o 0,5 nanograma na metr sześc.).

– Przekroczenia stwierdziliśmy w Żaganiu, Gozdnicy, Szprotawie, Iłowej i Małomicach – mówi Przemysław Susek, naczelnik w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. – W powiecie żagańskim głównym źródłem benzo(a)pirenu są spaliny z aut i dym z kominów.

 

Chodzą w maseczkach!

– Lekarze mówią, że mamy jedną z największych zachorowalności na raka w województwie. Szkoda tylko, że nikt nie monitoruje środowiska, w którym żyjemy. Moim zdaniem, ktoś powinien kontrolować opał, który ludzie wrzucają do pieców. Bo z kominów często tak cuchnie, że nie sposób wytrzymać – mówi Przemysław Ziętowski, mieszkaniec ul. Pluty w Żaganiu.

Mieszkańcy ul. Osiedlowej w podżagańskim Tomaszowie znaleźli sposób, aby chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem – na spacer z psem lub do ogrodu wychodzą w maseczkach smogowych.

– Ludzie w okolicy palą w piecach byle czym. Czasem smród jest nie do zniesienia – mówi Jadwiga Zielińska. – Ja mam powiększone węzły chłonne, moja sąsiadka zachorowała na raka, druga ma duszności.

– Wdychamy tę spaleniznę codziennie, nikt z gminy się nie interesuje, czym ludzie palą. A przydałaby się jakaś kontrola pieców – dodaje Elżbieta Zawadzka.

 

Straż do ciebie zapuka

Mieszkańcy Żagania mogą się spodziewać wizyty Straży Miejskiej. W pierwszych tygodniach stycznia strażnicy skontrolowali już 5 domów.

 – W dwóch przypadkach stwierdziliśmy opalanie pieców niewłaściwym materiałem. Skończyło się pouczeniem. Za kolejnym razem będą mandaty, z reguły do 50 zł – mówi Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej.  – Strażnicy kontrolują piece u mieszkańców, gdy dostają sygnały, że dym z ich kominów może być niewłaściwy. A nie trzeba opalać tworzywami sztucznymi, aby zanieczyszczać środowisko. Wystarczy złej jakości węgiel kamienny, którego na rynku nie brakuje.

Benzo(a)piren to związek chemiczny, który w dużym stężeniu jest niebezpieczny dla zdrowia. Występuje w spalinach samochodowych, smole pogazowej, gazach koksowniczych i dymie tytoniowym. Jego długotrwałe wdychanie może zwiększyć zachorowalność na rozwój raka, głównie żołądka i jelit.

Napisz komentarz »