REKLAMA

Samorząd

Radna śpi, gdzie chce

Opublikowano 26 stycznia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Rudawicy (gm. Żagań) donieśli wójtowi, że radna Monika Soroka nie mieszka nie tylko w ich wsi, ale nawet w województwie!

Do Urzędu Gminy trafił list, podpisany przez pięciu mieszkańców wsi, głównie z rady sołeckiej. Mieszkańcy twierdzą, że Monika Soroka nie mieszka już w Rudawicy, a więc nie będąc mieszkanką gminy, powinna zrzec się mandatu radnej. Ale to nie wszystko. Wytykają radnej, że nie tylko nie mieszka w powiecie żagańskim, ale nawet w województwie lubuskim.

– Mieszkańcy donieśli nam, że ta pani mieszka w Świętoszowie, w województwie dolnośląskim – mówi Danuta Michalak, sekretarz gminy. – Uważają, że powinna zrzec się mandatu, bo już ich nie reprezentuje.

Urzędnicy sprawdzili. I okazało się, że radna prawa nie złamała, bo jest zameldowana w Bożnowie.

– Nadal więc jest mieszkanką naszej gminy i widnieje w rejestrze wyborców – podkreśla sekretarz. – Sprawę z radną już wyjaśniliśmy. Pięciu mieszkańców domaga się jej ustąpienia, ale to trochę gra o pietruszkę. Za kilka miesięcy wybory i nie ma już możliwości prawnych, aby przeprowadzić wybory uzupełniające.

Sama radna przyznaje, że nie mieszka już w Rudawicy, ale zapewnia, że ma ciągły kontakt ze swoimi wyborcami i wszystkie ich uwagi oraz problemy zgłasza na bieżąco wójtowi.

– Czasowo mieszkam w Bożnowie, czasowo w Świętoszowie, gdzie pracuję. To moja prywatna sprawa, gdzie nocuję. Prawo nie zabrania mieszkać w innej miejscowości na terenie gminy – kwituje. – Nie muszę mieszkać w Rudawicy, aby być radną. Nie ma przesłanek, aby zdać mandat.

Dodajmy, że radny gminy miesięcznie kasuje co najmniej 742 zł.

Napisz komentarz »