REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Kto będzie nas leczył?

Opublikowano 19 stycznia 2018, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Lekarzy jest mniej. Kolejki do specjalistów coraz dłuższe. Czy będzie miał nas kto leczyć nie tylko na co dzień, ale również od święta?

Co najmniej 10 lekarzy od ręki mógłby zatrudnić 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Jego dyrektor nie ukrywa, że boryka się z brakami kadrowymi, choć szpital nie ma problemu z wypowiedzeniami klauzuli opt-out (oświadczenie lekarza o wyrażeniu zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin). Pracujący tam lekarze-rezydenci (ok. 7 osób) tego nie zrobili.

– Chętnie widziałbym u nas specjalistę medycyny rodzinnej, laryngologa, pulmonologa, anestezjologa – wymienia Sławomir Gaik, dyrektor 105. Szpitala Wojskowego.

Przypomnijmy. Na przełomie roku ze szpitala odeszło 6 lekarzy różnych specjalizacji, m.in. laryngolog, ortopeda, endokrynolog, pediatra.

 

Pieniądze nie są jedynym wyznacznikiem

Nieoficjalnie krąży informacja, że jedną z przyczyn przynajmniej dla części lekarzy, którzy odeszli, były kwestie finansowe. Pod koniec roku miała odbyć się burzliwa dyskusja z dyrektorem. Miał nie godzić się na oczekiwane przez nich podwyżki.

– Nie mam sygnału, żeby ktokolwiek z odchodzących zrobił to z przyczyn finansowych. W tle były sprawy rodzinne, osobiste – zapewnia S. Gaik. I dodaje:- Zresztą dla każdego lekarza sprawy finansowe to nie wszystko. Lekarze mają u nas zagwarantowane bezpieczeństwo, czyli wsparcie diagnostyczne na bardzo dobrym sprzęcie, laboratorium czy możliwość konsultacji z lekarzami innych specjalizacji. To jest nie do przecenienia. Zdaję sobie sprawę, że szpitale w okolicy dają na kontraktach nawet po 200 zł za godzinę. Ale w tym zawodzie pieniądze nie są jedynym wyznacznikiem, który decyduje o tym, czy lekarz podejmuje pracę, czy nie – tłumaczy S. Gaik.

Dyrektor przekonuje, że ruch kadrowy odbywa się w obie strony.  – W ciągu ostatnich miesięcy zatrudniliśmy kilku lekarzy, w tym do POZ, SOR, na ortopedię. Od niedawna pracuje u nas nowy lekarz psychiatra. Do pracy w Żarach przyjeżdża z Warszawy – wylicza S. Gaik.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 518

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »