REKLAMA

Wasze sprawy

Wlepiają mandaty

Opublikowano 19 stycznia 2018, autor: Piotr Piotrowski

Jesteś mieszkańcem Szprotawy i nie masz jeszcze przyłącza do kanalizacji? Możesz zapłacić nawet 500 zł kary!

Po wybudowaniu kanalizacji dwa lata temu, mieszkańcy dzielnic Zabobrze i Sowiny mieli obowiązek wykonania do niej przyłącza na własny koszt. Wielu narzekało, bo był to wydatek rzędu 2-3 tys. zł.

Dziś gmina słono karze tych, którzy rury jeszcze pociągnęli. Strażnicy miejscy skontrolowali już pięć gospodarstw domowych i jedną firmę. Choć maksymalna kara wynosi 500 zł, z reguły wlepiają mandaty od 100 do 300 zł.

– Na każdym mieszkańcu spoczywa obowiązek wykonania przyłącza we własnym zakresie. Większość doskonale rozumiała tę konieczność i przyłączyła się we wskazanym terminie. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, czekają kary – informuje Piotr Tylawski, komendant szprotawskiej Straży Miejskiej. – W tym miesiącu nałożyliśmy już na właścicieli nieruchomości trzy mandaty po 100 zł oraz czwarty o wartości 200 zł na właściciela firmy. Dwóch właścicieli nieruchomości odmówiło przyjęcia mandatów karnych, w związku z tym zostaną złożone wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego.

 

Wnioski do sądu

W ubiegłym roku Straż Miejska nałożyła 29 mandatów karnych na łączną kwotę 4 tys.720 zł i skierowała 18 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego. Jak podkreśla Tylawski, wcześniej, zarówno pracownicy Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji, jak i strażnicy, wielokrotnie nakłaniali, upominali i przedłużali termin wykonania przyłącza.

– Mandaty to ostateczność – podkreśla Tylawski.

W 15 dotychczas wydanych wyrokach sąd przyznał rację urzędnikom. Kolejne trzy sprawy są w toku.

Strażnicy szykują dalsze kontrole.

Napisz komentarz »