REKLAMA

Komunikacja

Zima zaskoczyła drogowców

Opublikowano 19 stycznia 2018, autor: Michalina Kozarowicz

Kto by pomyślał… W połowie stycznia przyszła do nas zima! Choć ćwiczymy to co roku, pogoda znów zaskoczyła drogowców.

We wtorek (16.01.) nastąpił nagły atak zimy (choć meteorolodzy go przewidzieli). A że historia lubi się powtarzać, wczoraj (w czwartek, 18.01.) zima znów rozpanoszyła się po Żarach. Na drogach rozgrywały się dantejskie sceny.

 

Czy pada, czy nie pada

Odśnieżaniem wszystkich ulic w Żarach zajmuje się Pekom. Ponieważ część dróg należy do Starostwa Powiatowego, a część do Urzędu Miasta, Pekomowi płaci i burmistrz, i starosta.

Za odśnieżanie powiatowych dróg w samych Żarach, na przykład ul. Lotników, części Moniuszki czy Wojska Polskiego, Pekom jest opłacany za tak zwaną „gotowość”. To 1.050 zł za dobę. Pieniądze wpływają na konto Pekomu bez względu na to, czy śnieg pada, czy nie. I tak od 1 listopada ubiegłego roku. Tym sposobem, do wczoraj (18.01.) Pekom skasował już 82 tys. 950 zł.

 

Trzeba popracować

Z kolei Urząd Miasta w Żarach płaci Pekomowi za faktycznie odśnieżone drogi. Stawka wynosi 2 grosze za metr kwadratowy.

W ramach umowy, Pekom powinien reagować na każde wezwanie najpóźniej w ciągu 2 godzin. Pracownicy i sprzęt do odśnieżania powinni być w gotowości od 1 listopada 2017 roku do końca marca 2018 roku. Pekom powinien utrzymywać przejezdność dróg w Żarach, zwalczać gołoledź, podczas roztopów oczyszczać ulice ze śniegu i błota, zamiatać ulice co najmniej dwa razy w miesiącu i usunąć z nich piasek po zimie.

Napisz komentarz »