REKLAMA

Samorząd

Drogie gadżety dla radnych

Opublikowano 19 stycznia 2018, autor: Piotr Piotrowski

37 tys. 500 zł kosztowało 25 tabletów dla żagańskich radnych. Dzięki nowym urządzeniom będą głosować elektronicznie, a nie przez podniesienie ręki. A po sesji… każdy będzie mógł zabrać sprzęt do domu.

10-calowe tablety marki Lenovo mają solidny akumulator, który – jak zapewnia producent – szybko się naładowuje, do tego designerski wygląd i perfekcyjny obraz na wyświetlaczu. To jedne z najnowocześniejszych tego typu urządzeń. I jedne z droższych. Za 25 tabletów Urząd Miasta zapłacił 37 tys. 500 zł (85 procent to dotacja na informatyzację). Wychodzi, że jeden tablet kosztował 1.500 zł.

Zanim radni otrzymają tablety, 29 stycznia przejdą szkolenie z ich obsługi..

O tablety dla radnych od dłuższego czasu zabiegała przewodnicząca Rady Miasta, Wanda Winczaruk.

 – Radni ze Szprotawy i Małomic już od dawna pracują na elektronicznych urządzeniach. U nas drukowaliśmy się tony papiery, aby każdemu radnemu dostarczyć komplet dokumentów na każdą sesję czy komisję – mówi W. Winczaruk. – Na papier, toner i konserwację drukarki szło rocznie kilka tysięcy złotych. Do tego rozwózka materiałów przez strażników, którzy mogliby w tym czasie wykonywać ważniejsze sprawy. Od lutego radni będą odbierać wszystkie materiały, logując się na swojej poczcie na tabletach, które dostaną na czas trwania kadencji.

 

Do pracy i do domu

Radni będą głosować na sesjach, używając specjalnego programu, zamontowanego na tabletach. Skończy się ręczne liczenie głosów, które należało do wiceprzewodniczącego Rady Miasta, Cypriana Maszlonga. Nie będzie też wymówek, że ktoś za nisko podniósł rękę albo zbyt szybko ją opuścił. Teraz będzie głosował, naciskając przycisk. 

Ale to nie wszystko. Każdy z radnych będzie mógł zabrać tablet do domu. Będzie się nim cieszył do jesieni tego roku. Wraz z końcem kadencji urządzenie przekaże z powrotem do biura Rady Miasta.

Napisz komentarz »