REKLAMA

Aktualności, Polityka

Forum nie poprze obcych

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: TR

Podsumowanie ostatnich trzech lat działalności Forum Samorządowego i plany na tegoroczne wybory samorządowe. To główne tematy spotkania radnych, przedsiębiorców i działaczy w poniedziałek, 8 stycznia, w Lubsku.

Spotkanie prowadził przewodniczący Forum Samorządowego w Lubsku, były burmistrz, Bogdan Bakalarz. Zaczął od omówienia zadłużenia gminy, które na koniec 2017r. wynosiło 67 mln zł. Wymienił też dwie największe porażki obecnej kadencji – brak rozbudowy zbiornika Nowiniec i brak drugiego etapu obwodnicy Lubska.

O stanie prac nad obwodnicą poinformowała zebranych radna Sejmiku Województwa Lubuskiego.

– Projekt jest na liście rezerwowej. Może być przyjęty do realizacji, jeżeli zostaną pieniądze z innych przetargów. Obecnie brany jest pod uwagę wariant pierwotny, czyli omijający Budziechów, ale zamiast wiaduktu nad torami ma być przejazd, co obniży koszty inwestycji. Musi też zostać przygotowana, przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, nowa decyzja środowiskowa ? wskazała Anna Chinalska.

O sprawie obwodnicy mówił też burmistrz Jasienia.

– Był pomysł żeby budować rondo przed Budziechowem, ale na to nie zgodziła się wieś. Zaproponowałem wariant pierwotny, ale bez wiaduktu i zjazd z obwodnicy na granicy gmin Lubska i Jasienia, czyli wzdłuż płotu starego przedszkola w Budziechowie ? wyjaśnił Andrzej Kamyszek. – Gmina Jasień jest żywo zainteresowana tą obwodnicą ze względu na Budziechów, ale nie możemy siedzieć cicho. Zaczynamy zbiórkę podpisów pod listą z poparciem tego projektu i Lubsko też powinno to robić ? dodał.

Pomoc w zbieraniu podpisów zaproponował prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubsku.

– Mamy duże doświadczenie w takich akcjach. Zbieraliśmy podpisy pod protestem w sprawie likwidacji spółdzielczości i kilka tysięcy nazbieraliśmy, więc i tu się uda ? podkreślił Janusz Gołębiewski.

 

Nie ma współpracy

O braku współpracy burmistrza z radnymi mówił Hieronim Nawrot, przewodniczący klubu „Dla dobra gminy Lubsko”.

– Nie ma w zasadzie współpracy z burmistrzem, a sytuację finansową mamy najtrudniejszą od wielu lat. Mamy budżet, ale z subrogacją, która jest kolejnym długiem na 15 lat. Jako radni jesteśmy aktywni. Klub liczy obecnie ośmiu członków, z tego sześciu jest z Forum Samorządowego, a pozostali to Zofia Zawiślak i Henryk Pełka. Bardzo dobrze współpracujemy z obecnym tu dzisiaj radnym Zbigniewem Czarnym i pewnie wkrótce będzie kolejnym członkiem naszego klubu ? poinformował radny Nawrot.

O szczegółach sytuacji finansowej gminy opowiedział przewodniczący komisji finansów Tomasz Apanowicz.

– Projekt budżetu, przedstawiony przez burmistrza, zakładał 3 mln zł deficytu, czyli dalsze pogłębianie się zadłużenia i do tego „pętlę” w postaci subrogacji. Dlatego konieczne były cięcia, które zmniejszyły deficyt do 1, 5 mln zł i obecnie czekamy na wynik negocjacji wcześniej zaciągniętych kredytów. Może uda się całkowicie lub częściowo uciec spod subrogacji. Inaczej, wcześniej czy później, czeka nas plan naprawczy, czyli brak inwestycji, brak pieniędzy na stowarzyszenia i tego chcielibyśmy uniknąć ? podkreślił Apanowicz.

 

Głos przedsiębiorców

Obecni na spotkaniu lokalni przedsiębiorcy, Jerzy Kaczmarczyk z firmy W&W oraz Bogdan Drankowski z firmy INHOFER DOORTEC, wskazywali na ich problemy w Lubsku.

– Naszym największym problem jest poszukiwanie pracowników ? przyznał J. Kaczmarczyk.

– Brak obwodnicy położył już nie jeden pomysł na strefę. Można zaczynać od małych firm, które się rozwijają i po latach zaczynają płacić podatki. Ważne są koszty zakupu ziemi. Do niedawna grunty sprzedawane przez strefę kostrzyńską miały sztywną cenę 60 zł za mkw., a koło Cottbus jeden metr kosztuje 1 euro, przy powierzchni 20 ha. Drugie ograniczenie górzyńskiej strefy to brak gazu. Bez tego będzie bardzo ciężko ? podkreślał B. Drankowski.

 

Kto na burmistrza Lubska?

Spotkanie było również przymiarką do jesiennych wyborów.

– Śmiało idziemy do kolejnych wyborów – zapewnił B. Bakalarz. I zastrzegł: – Na pewno nie będziemy popierać nikogo, kto nie będzie z nami startował, bo to nas, jako Forum Samorządowe, osłabi. Janusz Dudojć może być naszym kandydatem na burmistrza, ale musi podjąć decyzję i to do końca stycznia. Na dzisiaj nie ma takiej decyzji. Jeżeli nie obecny starosta, to będą prawybory, bo Forum Samorządowe powinno wystawić swojego kandydata – zapowiedział. I zdradził swoje plany: – Jeżeli chodzi o mnie, to wszystko jest możliwe. Myślę też o sejmiku. W tym przypadku chodzi o to, żeby wypracować jednego kandydata, który będzie na tyle wysoko na liście, że się dostanie. Nie musi to być osoba z Lubska. Może być to też ktoś, kto będzie reprezentował nasze interesy ? tajemniczo przyznał B. Bakalarz. I dodał: – Jeżeli chodzi o PiS, który tu dzisiaj był, to w zakresie burmistrza idziemy swoimi drogami, a jeżeli chodzi o radnych do gminy, to członkowie PiS mogą startować z naszych list, ale jeżeli nie idą z nami, to nie będziemy się dalej nimi zajmować – zastrzegł B. Baklarz (na spotkaniu obecny był Krzysztof Czerniawski, szef koła PiS w Lubsku). – Do powiatu mamy już dwóch „żelaznych kandydatów”, czyli Józefa Radziona i nową twarz Krzysztofa Burdę ? podsumował Bogdan Bakalarz.

 

 

 

 

 

 

komentarz »
  1. absolwent 24 marca 2018 21:40 - Odpowiedź

    jak widać towarzysze trzymają się razem.nie mogą przeżyć tego, że nie są przy korycie.najgorsi są jednak zdrajcy .

Napisz komentarz »