REKLAMA

Praca

Mniej pieniędzy dla bezrobotnych

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: Justyna Bareła

Blisko 3 mln zł mniej, w porównaniu do ubiegłego roku, ma Powiatowy Urząd Pracy w Żarach na pomoc dla bezrobotnych.

Dla bezrobotnych do podziału jest 7 mln 354 tys. 700 zł, to o blisko 3 mln zł mniej niż w 2017 roku, gdy bezrobotnym w różnych formach wypłacono łącznie 10 mln 148 tys. 30 zł.

– Przyznane nam pieniądze liczone są na podstawie specjalnego algorytmu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im bardziej spada bezrobocie i liczba zarejestrowanych bezrobotnych, tym przyznawane pieniądze są mniejsze – mówi Maria Cecuła, zastępca dyrektora PUP w Żarach. Choć pieniędzy jest mniej, nie wprowadzono żadnych zmian co do wysokości przyznawanych wypłat.

A bezrobocie w powiecie spada, na koniec roku wynosiło ok. 6 procent (w ubiegłym roku w tym czasie było to 7,8 procent).

 

Najwięcej dla młodych

W żarskim PUP największa pula jest na dofinansowanie wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia. Urząd otrzymał na to 2 mln 713 tys. 500 zł. W ramach tej formy pomocy bezrobotny może liczyć na minimum dwa lata pracy. Pierwszy rok opłaca mu PUP (wynagrodzenie rzędu najniższej krajowej i m.in. składki ZUS), pracodawca musi go zatrudnić na kolejny rok.

Na staże PUP ma 1 mln 701 tys. 700 zł (jest to ponad 700 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku). Staż może trwać maksymalnie 5 miesięcy.

Na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej zaplanowano 1 mln 127 tys. 700 zł  (ponad 600 tys. zł mniej niż w ubiegłym roku).

– Nadal można ubiegać się maksymalnie o 16 tys. zł. W ubiegłym roku dotacje otrzymało 117 osób. Najczęściej były to firmy z branży budowlanej, mechaniki samochodowej, usług fryzjerskich i kosmetycznych. Nowym rodzajem działalności, którą rozpoczęły dwie osoby, był „Escape Room” (tzw. pokój zagadek, działa na zasadzie gry, którą trzeba rozwiązać, żeby wydostać się z pomieszczenia – przyt. red.) – mówi M. Cecuła.

 

Przyjmują wnioski

W budżecie PUP przewidziano też 734 tys. zł na prace interwencyjne (mniej o 170 tys. zł). Umowa trwa minimum 9 miesięcy, przez pierwsze 6 miesięcy PUP wypłaca pracownikowi po 970 zł miesięcznie, na kolejne 3 miesiące pracodawca musi sam go zatrudnić.

Pracodawcy mogą skorzystać z refundacji wyposażenia stanowisk pracy, na które zaplanowano 560 tys. zł.

Na prace społecznie użyteczne PUP może wydać 150 tys. zł, na roboty publiczne – 39 tys. 500 zł (w ubiegłym roku wydał 149 tys. zł).

Kwota na dofinansowanie wynagrodzenia dla osób powyżej 50. roku życia jest mniejsza o połowę – wynosi 110 tys. 900 zł.

Do wzięcia są także pieniądze na szkolenia. Dla bezrobotnych, jeżeli znajdą firmę, która po konkretnym szkoleniu ich zatrudni, jest 58 tys. zł. Dodatkowe środki są z Krajowego Funduszu Szkoleń – 173 tys. 800 zł (mniej o 85 tys. zł niż w ubiegłym roku). Dotyczą one pracodawców i ich pracowników szczególnie w firmach z zastosowaniem nowych technologii i narzędzi pracy.

Na wsparcie mogą liczyć też osoby, które przepracowały minimum 15 lat w szczególnych warunkach, a nie przysługuje im prawo do emerytury pomostowej.

W PUP można już składać wnioski na poszczególne formy pomocy.

  Na utrzymanie całego PUP pójdzie dodatkowo 2 mln 421 tys. 46 zł, z których 1 mln 724 tys. 972 zł to pieniądze przeznaczone na wypłaty dla urzędników.

Napisz komentarz »