REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Kiedy zrobią nam tę drogę?!

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: Bogusława Janicka-Klisz

O tym, że wszyscy o nich zapomnieli, przekonani są mieszkańcy wsi Koło w gminie Brody. Pokazują zdewastowaną drogę, która biegnie obok ich domów. O interwencję poprosili gazetę „Regionalną”.

O tym, że zostali zapomniani przez wszystkich mówią mieszkańcy Koła (gm. Brody). – Gdyby nie o to, że  PGE pomogło przy budowie zatoczki autobusowej i gmina znalazła pieniądze na to, żeby po trochu remontować świetlicę, to nic by tu nie było. Dużo zresztą robi nasze stowarzyszenie „Inicjatywa w Kole”. No to mamy nowe rynny i okna – tłumaczy Wacław Drobek, mieszkaniec Koła i były radny gminy Brody. – Bo poza tym to już nic…-mówią mieszkańcy.

 

Bez kaloszy ani rusz

Najbardziej boli ich brak dróg.

– Jak człowiek idzie do sklepu, to wodery powinien zakładać. Zresztą inaczej jak w gumiakach do skrzynek pocztowych dostać się nie można – zaczyna Antoni Bartosz.

Rzeczywiście – przed świetlicą jest ogromna kałuża, podobna dalej w drodze do sklepu i skrzynek pocztowych.

To, co trzeba byłoby u nich zrobić, wymieniają jednym tchem, ale najbardziej doskwiera im fatalna droga w kierunku Kumiałtowic, biegnąca 350 metrów przez wieś. Zrobiona z granitowej kostki, ale kompletnie zdewastowana.

– Co się dziwić? Ona Niemca pamięta – mówi Maria Wiśnik. I wspomina czasy, gdy droga była remontowana. – Byłam małym dzieckiem. Ponad pół wieku temu to robili, w latach sześćdziesiątych – wyjaśnia.

Teraz jeździ tędy ciężki sprzęt z kilku dużych gospodarstw.

– O to pretensji nie mamy. Wiadomo – to wieś, w końcu rolnicy muszą do pól dojechać. Ale nikt nie myśli o ludziach, którzy tu mieszkają – mówią zgodnie.

– Jak coś jedzie po tej drodze, to wszystko podskakuje. Ściany pekają, domy nam się w końcu zaczną walić – dodaje M. Wiśnik.

Radzą sobie tylko psy

Problemem jest to, że droga z jednej strony jest poniżej poziomu pola, z drugiej przy nieutwardzonym poboczu.

– Rozjeżdżona ziemia ląduje w rowie, a ten nie jest czyszczony, więc zazwyczaj woda wlewa nam się do piwnic – opowiada Emil Szul.

– Tu prawie każdy ma pompę, żeby się tej wody pozbywać – dorzuca W. Drobek.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 260

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »