REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Pomóżmy strażakom

Opublikowano 05 stycznia 2018, autor: bj

Żeby pomagać, najpierw muszą pomóc sobie sami. Strażacy z Niwicy (gm. Trzebiel) jeżdżą na akcje 30-letnim starem.

– Jeszcze w zeszłym roku, gdy jechaliśmy przez las, tak stukało, że baliśmy się, że urwie się nam pompa – mówi Paweł Ryś, wiceprezes OSP i naczelnik. Pompę przyspawał im miejscowy mechanik. Robią, co mogą, by przetrwać.

– Dziś nas już jest 24  -mówi P. Ryś. W zeszłym roku mieli już 44 wyjazdy.

Wciąż było jednak dużo do zrobienia. Brakowało najbardziej podstawowych rzeczy, np. rękawic, odzieży.-  Za radą Pawła Breli z komendy powiatowej, zwróciliśmy się do nadleśnictwa i zafundowali nam zakup rękawic. Dostaliśmy też używaną odzież z innych jednostek OSP – wylicza P. Ryś.

Innym problemem była świetlica, niezdatna do użytku. – Zbieraliśmy pieniądze na festynach, mieliśmy swoje składki. Za 10 tys. zł zrobiliśmy remont, założyliśmy regipsy, zamontowaliśmy halogeny. Mamy też już aneks kuchenny, do którego kupiliśmy meble. Dzięki temu z sali w remizie mogą korzystać również mieszkańcy – wylicza.

Daj chociaż procent

Ale to nie koniec kłopotów. Ponad 30-letni star strażaków z Niwicy odmawia posłuszeństwa. – Firma Talko ze Strzeszowic zafundowała nam naprawę hamulców. Niestety auto wysiada. Nie ma takich podstawowych rzeczy, jak wąż na bębnie – wyjaśnia P. Brela.

Dlatego założyli stowarzyszenie. – Można więc na naszą rzecz deklarować 1 proc. podatku. I zorganizowaliśmy zbiórkę. Na modernizację wysłużonego wozu i aparaty oddechowe – wyjaśnia.

Zbiórka została ogłoszona na pomagam.pl (https://pomagam.pl/ospniwica). – Liczy się każda złotówka. Na razie udało nam się znaleźć firmę, która zadeklarowała modernizację maksymalnie za 200 tys. zł. Wcześniej była mowa o nawet połowie miliona. Bo nowy to nawet milion może kosztować – tłumaczy P. Ryś. Pukają do różnych drzwi, proszą o pomoc.

– Chcemy pomagać. Ratować życie, zdrowie i dobytek. I jestem przekonany, że znajdą się  osoby, które zechcą nas wesprzeć – kończy P. Ryś.

Dzięki 1% podatku na rzecz OSP możesz mieć wkład w bezpieczeństwo w swojej okolicy. Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie gotowości bojowej i doposażenie w specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia szkoleń i akcji ratowniczych.
W rubryce o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego
wybieramy ? Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, następnie wyliczamy kwotę 1%
W rubryce Cel szczególny 1% należy podać dokładną nazwę jednostki i adres: Ochotnicza Straż Pożarna w Niwicy, Niwica 21A, 68-210 Niwica, woj.Lubuskie
nr KRS 0000639306

 

Napisz komentarz »