REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Tragiczne powietrze w Żarach

Opublikowano 29 grudnia 2017, autor: Norbert Królik

Mieszkańcy Żar zatrutym powietrzem oddychają na co dzień. Ten rok jest równie tragiczny jak poprzednie.

W 2017 roku Żary należały do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Pod koniec listopada (29.11) nie było już wątpliwości – okazało się, że jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza pyłem, to trzy najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce to: Gliwice, Rybnik i Żary!

Normy dobowe dla PM 10 były przekroczone w Żarach o ponad 800 proc. Najgorszy był luty.

Na zabójcze działanie pyłu najbardziej narażone są osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży, ale pył zabija wszystkich. Nawet krótkotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje, że ryzyko naszej śmierci z powodu chorób układu oddechowego i krążenia wzrasta. Nasilać się mogą również ataki astmy i inne choroby układu oddechowego.

 Rak i bezpłodność

Rakotwórczego benzo(a)pirenu najwięcej było w styczniu (nie ma jeszcze wyników z października, listopada i grudnia). Roczna norma w tym miesiącu była przekroczona o 565 proc. Ta substancja uznawana jest za główny ludzki kancerogen. Średnio między pierwszym kontaktem z tą trucizną, ?a powstaniem zmian nowotworowych upływa około 15 lat. Benzo(a)piren razem z pyłami przenika do organizmu i w nim się kumuluje. Może uszkadzać nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny. Upośledza także płodność.

 Najgorszy kwiecień

Formaldehydu najwięcej wdychaliśmy w kwietniu. Na tę substancję normy nie ma, ale w związku z tym, że jest uznawana za substancję rakotwórczą, każda jej ilość może być niebezpieczna dla zdrowia. Formaldehyd jest silnie trującym bezbarwnym gazem drażniącym skórę i drogi oddechowe. Przy wieloletnim narażeniu może powodować raka.W Żarach formaldehyd badany jest raz na dwa tygodnie. Głównym emitentem tej substancji w Żarach jest Swiss Krono, które ma pozwolenie ne emisję tej substancji do żarskiego powietrza.

 Latem też truje

Ozon nękał mieszkańców Żar latem. Od maja do sierpnia 8 razy była przekroczona norma tej substancji w żarskim powietrzu. Jej zbyt wysokie stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Ozon przyspiesza starzenie się komórek i ma właściwości rakotwórcze. Dodatkowo podwyższone stężenie ozonu może wywoływać zaburzenia funkcji układu oddechowego. Może pojawić się kaszel i trudności w głębokim oddychaniu oraz zmniejszenie się zdolności wchłaniania tlenu.

TRUJE NAS POWIETRZE, TRUJĄ NAM URZĘDNICY

Politycy nas trują opowiadając bajki o tym jak wiele zrobili dla poprawy sytuacji. Symboliczne działania wspierające wymianę pieców (w całym 2017 roku na ten cel wydano z budżetu Żar około 400 tys. zł, to mniej niż miasto wydało np. na budowę placu zabaw czy remont stawu, czy fundując dwa dni darmowej komunikacji miejskiej w miesiącu (od stycznia).
Te działania to tylko bicie piany i zagrania wizerunkowe mające na celu uśpić czujność mieszkańców.

 

SMOG NAS ZABIJA
Jednym z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń w powietrzu są drobinki pyłu PM 2,5. Są one głównym składnikiem smogu. Te niebezpieczne cząsteczki przenikają do płuc, podrażniają śluzówkę, sprzyjają astmie, nowotworom płuc, gardła i krtani. Mogą przenikać bezpośrednio do układu krążenia, powodując zwiększoną krzepliwość krwi czy zaburzenia rytmu serca.

 

POWIETRZE TRUJE JAK PAPIEROSY
Gdy w czasie smogu przebywamy na powietrzu kilkadziesiąt minut, to do naszych płuc przedostaje się tyle trucizny, jakbyśmy wypalili kilka papierosów.
Jednym z głównych składników smogu jest rakotwórczy benzo(a)piren. Substancja ta występuje też w dymie papierosowym.

 

Napisz komentarz »