REKLAMA

Kronika policyjna

Żołnierze handlowali prochami

Opublikowano 29 grudnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Trzech, byłych już żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa sprzedawało marihuanę i metamfetaminę kolegom z pracy i cywilom.

Do sądu właśnie trafił akt oskarżenia przeciwko Michałowi C., Bartoszowi S. i Łukaszowi S. Mieli dilować przez ponad pół roku. Dwóm pierwszym grozi rok wiezienia w zawieszeniu, trzeciemu ? rok prac społecznych. Na trop szajki wpadła żandarmeria wojskowa, zakładając podsłuch. Funkcjonariusze nagrali żołnierzy, jak umawiają się na transakcje. W rozmowach między wojskowymi metamfetamina nazywana była „kamykiem”, z kolei marihuana – „krzakiem”. Na nagraniach żołnierze posługują się również takimi słowami jak: „filmik”, „dwa filmiki” czy „jedynka dżdżu”. Żandarmi ustalili, że tak dilerzy określali różne porcje konopi indyjskich.

 – Cała trójka przyznała się do popełnienia zarzuconych im czynów i dobrowolnie poddała karze. Głównym motorem narkotykowej grupy był starszy szeregowy Michał C., który przez telefon umawiał transakcje. Na handlu narkotykami, głównie z kolegami z wojska, mężczyzna zarobił ponad 6,5 tys zł ? informuje Małgorzata Klaus, rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej. – Żołnierze zaprzeczyli, jakoby mieli handlować na terenie brygady.

Jak dodaje rzeczniczka, cała trójka była wielokrotnie nagradzana przez przełożonych za sumienną i wzorową służbę. Główny oskarżony, Michał C., w przeszłości został odznaczony medalem Gwiazda Afganistanu. Oskarżeni zostali zwolnieni ze służby, zanim do sądu trafił akt oskarżenia. Sprawa jest rozwojowa, prokuratura i żandarmeria nie wykluczają kolejnych zatrzymań m.in. w świętoszowskim wojsku.

– Zarzuty usłyszało kolejnych kilkunastu żołnierzy, ale materiały w ich sprawie zostały wyłączone do innych postępowań ? dodaje Klaus.

Napisz komentarz »