REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nowy rok – nowe przepisy

Opublikowano 29 grudnia 2017, autor: jb

Ostrzejsze przepisy dla młodych kierowców. Zamknięte sklepy w niedziele. Wyższa pensja minimalna. Sprawdź, jakie zmiany czekają Cię w 2018 roku.

Wyższa pensja

Od stycznia wzrasta pensja minimalna. Ze stawki 2 tys. zł brutto podniesiono ją do 2tys. 100 zł brutto. Oznacza to, że na rękę otrzymamy o 80 zł więcej, czyli 1 tys. 530 zł.

Minimalna stawka dla osób zatrudnionych na zlecenie wzrośnie z 13 zł do 13,7 zł brutto, czyli do 9,98 zł netto. Dotyczy również ona osób prowadzących działalność gospodarczą i wyceniająca czas swojej usługi.

Od marca waloryzowane będą też stawki emerytur. Waloryzacja planowana jest na poziomie 2,7 procent, co oznacza, że osoby, które dostają 1 tys. zł emerytury dostaną więcej o 27 zł, osoby, które mają 2 tys. zł – o 54 zł więcej itd.

  

Młodsi do pracy

Obecnie legalnie pracować mogą osoby, które ukończyły 16 lat. Od września wiek dla młodocianych pracowników obniżony będzie do 15 lat. Ich praca może być formą przyuczenia do nauki zawodu, w innym przypadku może on zostać zatrudniony wyłącznie do prac lekkich.

 

Rozliczysz sam

Podatek dochodowy PIT za 2017 rok będzie można rozliczać już tylko samodzielnie. Do tej pory osoba, która miała dochody tylko od jednego pracodawcy, mogła wnioskować u niego o rozliczenie PIT-u. W nowym roku możemy wnioskować, by rozliczył nas Urząd Skarbowy (trzeba złożyć przez internet odpowiedni wniosek PIT-WZ; urząd skarbowy powinien sporządzić deklarację PIT w ciągu 5 dni i przesłać nam wstępnie wypełniony druk na adres e-mail. Otrzymany dokument kontrolujemy i odsyłamy do skarbówki). Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, składamy gotową deklarację prosto do urzędu skarbowego.

 

Od lekarza przez internet

Dziś, gdy chorujemy i potrzebujemy zwolnienia lekarskiego do pracy, od lekarza możemy dostać zwolnienie w wersji papierowej lub elektronicznej tzw. e-ZLA. Od czerwca zwolnienia lekarze będą wystawiać już wyłącznie drogą elektroniczną i lekarz będzie je wysyłał na profil ZUS pracodawcy.

 

Prawko po nowemu

Od 4 czerwca mają wejść w życie przepisy dotyczące praw jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy będą pod nadzorem jeszcze przez dwa lata od zdania egzaminu. Oznacza to, że pomiędzy 4 a 8 miesiącem od zdania egzaminu będą musieli wybrać się na kursy doszkalające z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prowadzić je będą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i będą one płatne ok. 300 zł. Młodych kierowców obowiązywać będą też dodatkowe limity prędkości do maksymalnie 80 kilometrów na godzinę poza obszarem zabudowanym oraz do 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Przez pierwsze 8 miesięcy od zdania egzaminu młody kierowca musi też swoje auto oznakować naklejką z zielonym listkiem (również, gdy będzie jechać samochodem kogoś innego).

Okres próby na takich samych zasadach dotyczyć będzie też osób, którym cofnięto prawo jazdy za przekroczenie 24 punktów karnych. Nie będzie możliwości redukowania punktów karnych przez specjalne kursy.

 

Wyższy mandat

Od stycznia rosną mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu. Dotychczas za opóźnienie w opłatach powyżej 14 dni trzeba było zapłacić 4 tys. zł. Po zmianach ma to być kwota 4 tys. 200 zł.

 

Inaczej za prąd

Urząd Regulacji Energetyki przyjął nowe taryfy na 2018 rok. Zgodnie z nimi, opłaty za prąd od wszystkich czterech największych operatorów w kraju wzrosną w gospodarstwach domowych średnio o 0,5 procenta. Spadną za to stawki opłat doliczanych do rachunku przez dystrybutorów (tzw. opłat dodatkowych) o ok. 0,8 procent.

 

Dla rodzin

Karta Dużej Rodziny wydawana była rodzinom, które miały przynajmniej trójkę niepełnoletnich dzieci lub dzieci do 25 roku życia, które się uczą. Karta pozwala na zakup tańszych biletów do kina, na basen itp. Od stycznia korzystać będą mogły z niej rodziny, które kiedykolwiek wychowywały trójkę dzieci (bez względu na wiek). W przyszłym roku ma być ona także dostępna w wersji elektronicznej.

 

Rzadziej na zakupy

Od marca obowiązywać będzie częściowy zakaz handlu w niedziele. Zakupy w sklepach i galeriach będzie można robić tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Za złamanie zakazu grożą grzywny w wysokości do 100 tys. zł. Przewidziano też odstępstwa od reguły. Za ladą będą mogli stać właściciele mniejszych sklepów, czynne będą także sklepy przy stacjach benzynowych oraz piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi.

 

Inne głosowanie

Prowadzone są także prace nad zmianami w systemie wyborczym jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. W gminach do 20 tys. mieszkańców (czyli poza Żarami i Żaganiem), nadal istnieć będą jednomandatowe okręgi wyborcze (z każdego okręgu do Rady Miast lub Gmin wybierany będzie kandydat z największą ilością głosów), w większych miastach obowiązywać będą wybory proporcjonalne.W planach jest także wydłużenie kadencji radnego z 4 do 5 lat.

Wójt i burmistrz będzie mógł w jednej gminie sprawować swoją funkcję maksymalnie przez dwie kadencje (licząc od nachodzących wyborów). Będzie mógł za to starać się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta w innej gminie.

Podczas samego głosowania na karcie, gdy błędnie postawimy znak „x”, będziemy mogli zamazać tą kratkę i postawić znak głosu jeszcze raz przy innym nazwisku.W lokalach wyborczych mają być kamery, które przeprowadzą transmisje z głosowania w internecie.

Napisz komentarz »