REKLAMA

Sport

Agros wróci na szczyt

Opublikowano 22 grudnia 2017, autor: red.

Damian Fedorowicz, prezes żarskiego Agrosu, zapewnia, że wie, co zrobić, by klub zapaśniczy odzyskał dawną świetność.

„Regionalna”: Czy to był dobry rok dla Agrosu?

Damian Fedorowicz: Żarski Agros w tym roku przechodził dużą transformację. Mamy nowy zarząd i nowego prezesa. To był ciężki, a zarazem pracowity rok, ale myślę, że teraz, w grudniu, możemy powiedzieć, że to był udany sezon.

Macie nowy zarząd. Jakie to niesie za sobą zmiany?

Nie przeszliśmy dużej reformy, ponieważ poprzedni zarząd i prezes Franciszek Dendewicz  bardzo dobrze i skrupulatnie prowadzili klub. Jednak takie są koleje rzeczy, że musiała nastąpić zmiana pokoleniowa. Z najważniejszych zmian, jakie nastąpiły, to my, jako młody zarząd, pozyskaliśmy nowych sponsorów. Dzięki nim, mamy stypendia dla młodych zawodników. Wynoszą one od 150 do 500 zł. Możemy opłacić dodatkowych szkoleniowców. Z naszym klubem rozpoczęło współpracę pięciu nowych trenerów. Trzech w sekcji zapaśniczej, to Dominika Rezlerska, Daria Osocka i Artur Mikołajczyk, a dwóch w sekcji lekkoatletycznej, to Mateusz Wisz i Przemysław Korsak.

Co było największym sukcesem minionego roku?

Jeśli chodzi o sukcesy sportowe, to odradzamy się na nowo. Trener Artur Mikołajczyk stworzył wspaniałą grupę najstarszych zapaśników na Syrenie, jednak myślę, że owoce zbierzemy dopiero w przyszłym roku. Chociaż na ostatniej olimpiadzie młodzieży, udało nam się zdobyć 3. miejsce w kategorii drużynowej. Myślę, że do sukcesów na poziomie światowym wrócimy za rok, dwa.

Jak wygląda wyszukiwanie nowych talentów?

Nasz system funkcjonuje od kilkunastu lat. Zaczynamy od szkół, od grup naborowych. W tej chwili jako sekcja zapaśnicza mamy 4 grupy naborowe. W sekcji pośredniej, którą prowadzi trener Bogdan Kępiński, zawodnicy są już wstępnie selekcjonowani, a ostatnim etapem jest przejście do grup trenera Ryszarda Dynowskiego i Artura Mikołajczyka na Syrenie.

Czy w tym roku udało się znaleźć talenty?

Powiem szczerze. To jest tak, że 90% to ciężka praca, a tylko 10% to talent. Jest 2-3 zawodników, na których warto zawiesić oko i poświęcić im większą uwagę. A czy to popłaci, dowiemy się dopiero za rok, dwa. W Żarach zawsze znajdzie się ktoś, kim będziemy mogli się pochwalić.

Jak motywujecie młodych ludzi, by wytrzymali i nie rezygnowali z ciężkich treningów?

Naszą rolą jest zagwarantować zawodnikom jak najlepsze warunki do tego, by mogli trenować. Zarówno warunki techniczne, szkoleniowe, jak i finansowe.

Od lat trenujecie w sali na Syrenie. Jednak czekają was zmiany.

Tak, pani burmistrz i pan wiceburmistrz obiecali środki finansowe na budowę nowej sali, chociaż ta sala ma być budowana przy współpracy z Ministerstwem Sportu. Od strony miasta wszystko jest jednak zagwarantowane. Agros jest klubem z historią, który przykłada się do sukcesów polskich zapasów, więc może śmiało liczyć na dofinansowanie. Mam nadzieję, że za dwa lata będziemy się mogli cieszyć nową, piękną, wielofunkcyjną salą. Powstanie na miejscu obecnej. Jeżdżę po Polsce, jeżdżę po świecie i taki ośrodek treningowy, jaki ma Agros na Syrenie, ma mało kto.

Czy jako Agros zamierzacie wystartować w Krajowej Lidze Zapaśniczej?

Tak, mamy takie plany. Wszystko oczywiście wiąże się z finansami. Krajowa Liga Zapaśnicza jest stricte zawodowa i wymaga dużych środków finansowych. Rozmawiamy z kilkoma dużymi sponsorami. Na tę chwilę mogę powiedzieć, że startujemy. Jednak na przełomie 2-3 miesięcy, okaże się, czy na pewno. Sponsorzy są nam potrzebni jak tlen do oddychania. Nie konkretnie nam, jako klubowi, bo my mamy dość środków na bieżącą działalność, ale potrzebni są młodym zawodnikom. Pozyskane od sponsorów środki przeznaczone są na stypendia dla zawodników, którzy często są spoza Żar, więc te pieniądze mogą zainwestować w dojazd na trening czy obiady. Ta pomoc trafia bezpośrednio do zawodników. A jeżeli zawodnicy są zadowoleni i mają poczucie, że o nich dbamy, przekłada się to na efektywność treningów i występy na zawodach. Chciałbym w tym miejscu podziękować naszym sponsorom i życzyć im wesołych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Zarząd Agrosu Żary
prezes – Damian Fedorowicz
wiceprezes – Krzysztof Szymański
wiceprezes – Anatol Kałasznikow
sekretarz – Dominika Rezlerska
członkowie zarządu:
Mariusz Błaszczyk
Rafał Broja
Mateusz Gromanowski
Artur Mikołajczyk
Edyta Onuchowska
komisja rewizyjna:
Marek Cieślak
Robert Kaszubski
Krzysztof Skorupa

Sponsorzy Agrosu:
Wentor, Kapeo Polska, Stahlbau, Prolo Logistic, Zakład Metalowy Staryk, Stahlbau Narzędziownia, Lubuskie Centrum Logistyczne, Profes, Creative Studio Reklamy, Narzędziowiec Leszek Pruski, Rybiński Euromaster, Multimon Polska, Rolmasz, GK-Elektro, Rolbud, Galasiak – Centrum Spawalnicze, Autotrans, Tomasz Faliński, PHU Tom, Biuro Biegłego Rewidenta Powąska, Paweł Nowakowski radca prawny, Rafał Postrożny, Logius, ACT Cargo, Megavat, Janusz Ciechanowski, Ro&Ja Cars, Stacja paliw Wagner, Złota Struga, AK Anatol.

Napisz komentarz »