REKLAMA

Samorząd

Podatki i śmieci w górę

Opublikowano 08 grudnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Wyższe podatki oraz opłaty za wywóz śmieci czekają mieszkańców gminy Żagań od stycznia przyszłego roku.

Nowe stawki radni uchwalili na sesji 30 listopada. I tak, za 1 metr kw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca zapłaci 83 gr, czyli o 2 gr więcej niż w tym roku. Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego mieszkańcy zapłacą 67 gr (o 1 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 20,32 zł (o 38 gr więcej), za 1 metr kw. budynku, w którym prowadzona jest działalność związana z obrotem materiałem siewnym – 10,10 zł (o 20 gr więcej), a za 1 metr kw. budynku zajętego na działalność pożytku publicznego – 5,77 zł (stawka bez zmian).

Za podwyżką podatków od gruntów i nieruchomości było 11 radnych (Elżbieta Kłoniecka, Marian Hrycak, Barbara Podkowa, Monika Soroka, Jan Daniszewski, Hubert Kucharski, Paweł Lipski, Izabela Żywiecka, Adam Górniak, Janina Pirga, Maria Faryńska), przeciw: Leszek  Ochrymczuk i Piotr Cisowski, od głosu wstrzymali się: Waldemar Lipiński i Andrzej Dudzik.

Wzrósł też podatek rolny – o 1 zł (do 45 zł za kwintal żyta).

Mieszkańcy zapłacą również więcej za śmieci. Za wywóz odpadów segregowanych stawka wzrośnie o 2 zł (do 13 zł od od osoby), niesegregowanych – o 3 zł (do 21 zł). 

– Nie mieliśmy wyboru. Spółka MPOiRD, która wygrała przetarg na wywóz odpadów, swoje usługi wyceniła na 1,2 mln zł. To o 200 tys. zł więcej niż w tym roku – tłumaczy podwyżkę Danuta Michalak, sekretarz gminy.

Napisz komentarz »