REKLAMA

Samorząd

Komunalne po nowemu

Opublikowano 01 grudnia 2017, autor: Norbert Królik

Od przyszłego roku zmieniają się zasady przyznawania mieszkań komunalnych i socjalnych w Żarach. Nie trzeba będzie mieszkać w mieście 5 lat, żeby się o nie starać.

Żarscy radni na czwartkowej (30.11) sesji przyjęli uchwałę w sprawie wynajmowania lokali socjalnych i komunalnych. Najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu zamieszkiwania na terenie Żar przez 5 lat dla osób starających się o przydział takiego lokalu.

– Ten przepis musieliśmy zmienić, bo nakazał nam to Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie można komuś zakazywać starania się o mieszkanie komunalne lub socjalne ze względu na to, że mieszka w mieście krócej niż 5 lat – tłumaczyła zmianę radnym Krystyna Kozłowska, naczelnik wydziału spraw społecznych w żarskim Urzędzie Miasta.

Mieszkanie za punkty

W nowej uchwale zastosowano skalę punktową. Im dłużej ktoś przebywa na terenie Żar i potrafi to udokumentować, tym więcej punktów dostaje. Tym samym jego szanse na otrzymanie mieszkania rosną.

W kolejce po mieszkania socjalne w Żarach jest obecnie 68 osób. O mieszkania komunalne stara się 25 rodzin. Czas oczekiwania na mieszkanie socjalne to ok. 3 lat. Z mieszkaniami komunalnymi jest nieco łatwiej z tego względu, że oprócz standardowej procedury, istnieje jeszcze możliwość przejęcia od miasta mieszkania do remontu i przeprowadzenia go we własnym zakresie.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Napisz komentarz »