REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

W Żarach najgorzej

Opublikowano 01 grudnia 2017, autor: Norbert Królik

Alarm. W środę (29.11.) poziom pyłu w Żarach był jednym z najwyższych w Polsce. Strach wychodzić z domu.

Żary, Rybnik i Gliwice to trzy najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tak wysokie stężenia pyłu jak w środę (29.11)  to zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W środę w Żarach norma średniodobowa pyłu PM 10 była przekroczona o 100 proc. Jeszcze gorzej wypadały stężenia godzinowe. Przekroczenia osiągały blisko 800 proc. normy dobowej. Takie stężenia pyłu w powietrzu oznaczają, że oddychamy trucizną, która powoduje u nas nowotwory, alergie, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby gardła i płuc.

Nie wychodź z domu

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje, że przy takich stężeniach pyłu jak w Żarach osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali powinni ograniczyć je do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane, a długie narażenie na działanie pyłu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Normy przekroczone

 W Żarach liczba dni, gdy mieszkańcy byli narażeni na zatrute powietrze, to 35. To tyle ile wynosi norma dla całego roku. Powietrze w Żarach wymaga natychmiastowej poprawy, bo zanieczyszczenia negatywnie wpływają na nasze zdrowie. To najważniejszy problem w mieście. Już teraz wiadomo, że akcja wymiany pieców niewiele dała. Skala tych działań jest na tyle niewielka, że nie przekłada się na  poprawę jakości powietrza w mieście. Wyniki zanieczyszczenia są gorsze niż w poprzednim roku.

komentarze »
  1. henryka pupka 6 grudnia 2017 20:19 - Odpowiedź

    Takie coś nie może się zdąża .W jakich czasach żyjemy Gdzie Są ci co odpowiadają za to ! !!!!

  2. jedrekmast 7 grudnia 2017 20:10 - Odpowiedź

    Moze to nie wina piecow???…

Napisz komentarz »