REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ile można żyć bez wody?

Opublikowano 01 grudnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Już trzeci tydzień mieszkańcy wsi Długie (gm. Szprotawa) nie mają wody. – My się trujemy! Nikt o nas nie dba! – zarzuca burmistrzowi sołtys Stanisław Mandrak.

Bakteria e.coli pojawiła się w wodociągu już drugi raz w ciągu kilku tygodni. Mieszkańcy są skazani na beczkowóz, jaki kursuje po wsi, albo muszą kupować wodę sklepie.

– Już trzeci tydzień nie mamy wody zdatnej do picia, a nawet mycia. Możną nią jedynie spłukiwać toalety – żali się Maria Bogusiewicz,mieszkanka Długiego. – Poprzednio taka sytuacja była w październiku, teraz znowu w wodzie jest bakteria. Wody z beczkowozów używamy do picia, po przegotowaniu. Niestety, myjemy się w tej skażonej.

Sołtys Stanisław Mandrak traci cierpliwość. Dał temu wyraz na sesji Rady Miasta.

– Mieszkańcy nie mają żadnej informacji od prezesa spółki Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacje, kiedy woda będzie zdatna do użytku – mówił. – Miesiąc temu była bakteria i teraz znowu jest. Widać, że sieć nie była dobrze wyczyszczona. Woda jest chlorowana trzeci tydzień i dalej nic. My się trujemy. Nikt o nas nie dba – grzmiał.

Wiceburmistrz Paweł Chylak odparł, że komunikaty w sprawie regularnych badań jakości wody, a także działań spółki są zamieszczane na stronie Urzędu Miasta.

– U nas w Długiem mieszka sporo ludzi starszych, którzy nie mają komputerów, a co dopiero internetu – skwitował zdenerwowany sołtys.

Chylak dodał, że po kolejnym czyszczeniu sieci pobrano próbki do badań. Wyniki będą znane dziś (w piątek, 1 grudnia).

Trzy tygodnie trwa już usuwanie bakterii coli z wodociągu gminy Niegosławice. Skażona jest także woda w Długiem.
Bakterie wykryto 14.11., od tego czasu nie udało się ich wyeliminować. Choć sieć przepłukano, trzeba było jeszcze dwa razy powtórzyć akcję ze zwiększoną ilością chloru. Próbki pobierane były ponownie w środę, 29.11. Wyniki będą znane najwcześniej dziś (w piątek, 1.12.). Do tego czasu obowiązuje bezwzględny zakaz picia wody.

 

Napisz komentarz »