REKLAMA

Samorząd

To wójt decyduje

Opublikowano 01 grudnia 2017, autor: Justyna Bareła

O blisko 2 zł za metr sześcienny wzrośnie w gminie Wymiarki opłata za wywóz ścieków. Tak zdecydował wójt Wojciech Olszewski.

Wójt Wojciech Olszewski przedstawił radnym nowe stawki za wodę i ścieki, które mają obowiązywać od stycznia. Opłaty za wodę zostały na takim samym poziomie (3,97 zł za metr sześcienny wykorzystywany na cele socjalno-bytowe i 4,03 zł za metr sześcienny wykorzystywany przy produkcji związanej z żywnością). Wzrośnie za to opłata za odbiór ścieków i to o blisko 2 zł, bo z kwoty 6,57 zł za metr sześcienny do kwoty 8,50 zł za metr sześcienny.

– Stawki za ścieki będą wyższe, bo około 70 procent ścieków „ginie”. Nieliczni są podpięci do kanalizacji, a jeszcze mniej osób regularnie wywozi szambo. Gdyby więcej osób wywoziło, ceny byłyby niższe – argumentował wójt Wojciech Olszewski.

– Wyższa kwota za opłaty nie rozwiąże problemu. Kto wylewał na pole, dalej to będzie robił – stwierdził radny Zbigniew Noskowicz.

Wtórował mu Marek Czarkowski. – W gorszej sytuacji będą ci, którzy płacą, bo zapłacą jeszcze więcej – mówił.

– Świadomość ludzi jest bardzo niska, nawet nie wiedzą, że muszą mieć podpisane umowy na wywóz ścieków, a co dopiero mieć faktury, że to faktycznie robią. Oni są po prostu przyzwyczajeni, że nie płacą, że ścieki idą na pole albo do rowu, bo do tej pory nikt tego nie kontrolował. Jeżeli rozpoczniemy kontrolę, tylko wywołamy awanturę. Trzeba pomału spokojnie ludziom tłumaczyć, kiedy i dlaczego będzie taniej – tłumaczył wójt.

W głosowaniu wójta poprał tylko radny Piotr Kimliński. Nie oznacza to jednak, że podwyżki nie będzie.

– Opłaty za wodę i ścieki ustala wójt, burmistrz lub kierownicy odpowiednich spółek. Rada ma funkcję tylko opiniotwórczą, więc nowe stawki i tak wejdą w życie – zapowiada wójt.

Napisz komentarz »