REKLAMA

Samorząd

Szukają pieniędzy

Opublikowano 24 listopada 2017, autor: Justyna Bareła

Mieszkańcy Gozdnicy więcej zapłacą wyższe podatki od nieruchomości.

Radni nowe stawki zatwierdzili w środę, 22.11. Najwyższa podwyżka, bo 1,85 zł za metr kwadratowy, dotyczy budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

– Tak wysoką podwyżkę powinno rozłożyć się na raty, bo inaczej całkiem rozwalimy naszą gospodarkę – zauważyła radna Urszula Śmigiera.

– Przedsiębiorcy widzą zazwyczaj swoje problemy, nie widzą problemów miasta, ale remontu drogi właśnie od miasta się domagają – mówił burmistrz Krzysztof Jarosz.

Większość radnych przyjęła tłumaczenia burmistrza. Za podwyżkami zagłosowało 8 radnych (na 13 obecnych).

Od stycznia podatki za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z kwoty 21,25 zł wzrosną do 23,10 zł za mkw. Za metr domu lub mieszkania trzeba będzie zapłacić o 2 grosze więcej, czyli 0,77 zł za mkw. O 75 gorszy, do stawki 6,80 zł za mkw., wzrośnie opłata m.in. za komórki, a o 50 gr  za garaże – do kwoty 7,70 zł za mkw. Za budynki związane z obrotem materiałem siewnym wyniosą 10,80 zł za mkw. (było 10, 59 zł za mkw.), a za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych będzie to kwota 4,70 zł za mkw. (było 4,61 zł ).

Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej opłata wzrośnie o 2 grosze do stawki 0,91 zł za mkw. Za tereny pod wodami powierzchniowymi trzeba będzie zapłacić o 9 groszy więcej, czyli 4,63 od hektara powierzchni. Za działki niezabudowane objęte terenem rewitalizacji opłata wyniesie 2,28 zł za mkw. (więcej o 8 groszy). Za grunty pozostałe, w tym te pod domami i mieszkaniami, mieszkańcy zapłacą gorsz więcej, czyli 0,48 zł za mkw.

Napisz komentarz »