REKLAMA

Wasze sprawy

Jaja w górę

Opublikowano 24 listopada 2017, autor: Przemek Kaźmierski

Ceny jajek rosną z dnia na dzień, podobnie sytuacja wygląda z masłem. Może się okazać, że podczas świątecznych zakupów zapłacimy krocie za te produkty.

Ceny jajek szybują, bo jest ich coraz mniej na polskim rynku.

– Ceny poszły w górę o nawet 200% – mówi Marta Brychcy, właścicielka fermy z Ochli. – Na rynku brakuje jajek, bowiem nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy, zastosowali fipromil, środek do deratyzacji i usuwania pcheł u zwierząt domowych, psów, kotów, drobiu. Jest on niedozwolony dla kur i w jajkach zaobserwowano jego obecność. Stąd wycofane wielkie partie ze sprzedaży. Teraz Niemcy kupują jajka od nas.

Sytuacja jest taka, że średnie ceny jajek, tych fermowych, wahają się od 0,50 groszy aż do 0,90 gr. Za jajka od kury zielononóżki w markecie zapłacimy 1 zł 25 groszy, a za jajka bioorganiczne – 1 zł 33 grosze. Wiejskie jaja na targowisku to wydatek ok. 1 zł.

Z masłem też są jaja

Cena masła to średnio ok. 40 zł za kilogram. W sprzedaży znajdziemy rożne jego gramatury, ale głównie sprzedawany jest w kostkach po 200 gram. Musimy jednak uważać, bo pojawiły się bardzo podobne kostki ważące 170 gram. A teraz ceny: za masło 200 gram z Mlekowity o zawartości tłuszczu 82% zapłacimy 6,99 zł, podobnie za masło z Łukowa. Kostka solonego Presidenta lub fińskiego to wydatek 8 zł. Irlandzkie i francuskie to już 9 zł, czyli ok. 45 złotych za kilogram. Masło Tesco 170-gramowe kosztuje w przeliczeniu na kilogram 35 zł. Najtańsze jest masło śmietankowe o zawartości tłuszczu 60 %, jest warte ok. 25 zł za kilogram.

Jeśli chodzi o ceny masła, to są podejrzenia, że są windowane sztucznie, bowiem mleczarnie skupujące mleko twierdzą, że jego cena nie wzrosła, a masło też według nich nie drożeje.

– Cena masła jest zależna od producentów – mówi Mieczysława Szmidt ze Spółdzielni Mleczarskiej w Rzepinie. – Ale okres, kiedy masło drożało, moim zdaniem mamy za sobą.

– Masło i jajka są za drogie – mówi Maria Stefaniuk z Żar. – Tak drogo nigdy nie było. A czuję, że przed świętami jeszcze podrożeją.

Jedno jest pewne, takich cen jeszcze nie było!

Napisz komentarz »