REKLAMA

Wasze sprawy

Podatki w górę

Opublikowano 17 listopada 2017, autor: Piotr Piotrowski

Wyższe podatki zapłacą od nowego roku mieszkańcy gminy Brzeźnica. Nowe stawki radni uchwalili na wtorkowej sesji Rady Gminy (14 listopada).

Za 1 metr kw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca zapłaci 83 gr, czyli o 3 gr więcej niż w tym roku. Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego mieszkańcy zapłacą 67 gr (o 2 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 20,70 zł (o 20 gr więcej), za 1 metr kw. budynku, w którym prowadzona jest działalność związana z obrotem materiałem siewnym – 10,10 zł (o 20 gr więcej), a za 1 metr kw. budynku zajętego na działalność pożytku publicznego – 5,77 zł (stawka bez zmian).

Za podwyżką podatków od gruntów i nieruchomości było 10 radnych (Krzysztof Kosiński, Jan Buganik, Piotr Goryl,  Sylwester Jakubczyk, Artur Jasiński, Beata Najdek, Józef Szmit, Grzegorz Szymoński, Krzysztof Wygnaniec, Tomasz Ziaja), pięciu się wstrzymało (Andrzej Budakowski, Beata Chabiniak, Genowefa Chabiniak, Ryszard Szumiński, Justyna Daraż).

 

Najbiedniejsza w województwie

Podatek od transportu zostanie bez zmian. W górę pójdzie za to podatek rolny.  Dotychczas rolnicy płacili 50 zł od kwintala, od nowego roku będzie o 2,44 zł więcej.

– Ludzie na wsi pytają mnie, czy radni są tylko od przyklepywania nowych stawek podatków, czy możemy decydować o nich. Dlaczego podatek rolny wzrośnie o ponad 2 zł za kwintal? – dopytywał radny Ryszard Szumiński.

Wójt wytłumaczył, że to cena „urzędowa”, ustalona przez Główny Urząd Statystyczny, na podstawie średniej ceny skupu żyta.

–  My jesteśmy najbiedniejszą gminą w województwie, nie możemy co roku obniżać podatku rolnego. Mamy coraz mniej pieniędzy na inwestycje, np. remonty dróg czy świetlic – tłumaczył wójt Jerzy Adamowicz. – Podwyżki od nieruchomości są w większości kosmetyczne. Spowodują, że do kasy gminy wpadnie około  48 tys. zł więcej dochodów niż w tym roku. Najwięcej z rolnego – 37 tys. 295 zł – wyliczał wójt.

Napisz komentarz »