REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Ostra jazda

Opublikowano 10 listopada 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Można trzymać kciuki, modlić się i patrzeć w niebo, czy nie leje. Może wówczas uda się przejechać przez świeżo wyremontowane żarskie ulice.

Największy drogowy plac budowy w Żarach to ul. Moniuszki. Tu od ronda do wiaduktu trwa wylewanie warstw bitumicznych jezdni, budowa zatoczek, chodników i ścieżek rowerowych. A w przyszłym tygodniu czeka nas zwężenie pasów ruchu.

– Z kolei na odcinku od wiaduktu do ul. Kurpińskiego roboty bitumiczne będą wymagały połówkowego zamknięcia drogi. Ruch wahadłowy będzie od wiaduktu – informuje Małgorzata Nowakowska z wrocławskiej firmy Eurovia, wykonawcy remontu.

Cudem na targowisko

 Od ul. Kurpińskiego w kierunku centrum też nie pojeździmy.

– Od wtorku, 14.11., planujemy wymianę konstrukcji jezdni i wprowadziliśmy połówkowe zamknięcie jezdni – dodaje M. Nowakowska.

A po weekendzie kolejna niespodzianka. Zamknięta zostanie ul. Lotników na odcinków od ul. Strzelców do ul. Moniuszki. Od strony targowiska do ul. Moniuszki nie dojedziemy. – Będzie objazd przez ul. Broni Pancernej, dalej ul. Podchorążych w kierunku ul. Żabikowskiej i w ul. Moniuszki – tłumaczy M. Nowakowska.

Na razie klepisko

Na wjazd w ul. Wieniawskiego też przyjdzie poczekać.

– Pozostanie nieprzejezdna do czasu odtworzenia co najmniej dwóch warstw bitumicznych – zastrzega M. Nowakowska. Na razie w tym miejscu nie ma nawet śladu asfaltu.

Zmianą jest następna korekta w kalendarzu – obsuwa o kolejne 2 tygodnie.

– Formalnie wciąż obowiązuje nasza umowa z wykonawcą, że mają zakończyć prace do 30.11. Zakładam, że o pół miesiąca może się to przeciągnąć – tłumaczy Janusz Dudojć, starosta. Na sesji poprosił radnych:  – Może nie musicie się modlić, ale warto choć trzymać kciuki za ten termin.

 Zgodnie z planem przebudowa ul. Moniuszki, rozpoczęta w maju, miała się zakończyć w połowie października. Przebudowa ulicy kosztować będzie 6 mln 760 tys. zł.

Robią na drugim końcu

Na ul. Okrzei budowlańcy na razie opuścili odcinek pomiędzy ul. Częstochowską a Lubelską. Ale tu wrócą. 

– Pozostało nam tam tylko położenie ostatniej warstwy nawierzchni – wyjaśnia Piotr Nogajczyk z firmy Infrakom z Kościana. Budowlańcy przenieśli się na przeciwległy koniec budowy, czyli pomiędzy ul. Młynarską a budowanym rondem.

Na placu budowy słyszymy, że uzgodniony na koniec listopada termin zakończenia nie zostanie raczej dotrzymany. I że budowlańcy wyrobią się ok. połowy grudnia.

– Nie ma żadnych nowych ustaleń. Wiążąca jest data 30.11. – zarzeka się Rafał Fularski z żarskiego Ratusza.

Przebudowa ul. Okrzei finansowana jest z budżetu miasta. Pierwotnie miała być wykonana od kwietnia do końca sierpnia, ale termin został przesunięty na 30.11. Całość kosztować będzie miasto 4 mln 376 tys. zł. Remont zakłada przebudowę 613 metrów drogi – od ul. Częstochowskiej do ul. Zgorzeleckiej, gdzie powstaje rondo. Pojawią się też nowe chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe.

Pojedziemy?

Co na ul. Zielonogórskiej?

– O ile pogoda nie pokrzyżuje nam planów, zakończymy malowanie oznakowania poziomego, bo pionowe już stoi. I otworzymy dla ruchu ul. Zielonogórską – zapowiada Piotr Przybylla z firmy Tandem. – Oczywiście my ciągle zajmować się będziemy pracami porządkowymi, układaniem trawy z rolek. Momentami mogą się więc zdarzyć chwilowe przewężenia – zastrzega P. Przybylla. 

Ul. Zielonogórska miała być gotowa do końca września (29.09.). Termin został przesunięty na 24.11. Przebudowa to koszt ok. 6 mln zł.

Napisz komentarz »