REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Pasjonaci historii Małomic

Opublikowano 10 listopada 2017, autor: Piotr Piotrowski

Pod ziemią szukają pamiątek, kupują stare pocztówki, chcą stworzyć Izbę Historii Miasta. Mieszkańcy Małomic założyli Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Małomickie podziemie”.

Na taki pomysł wpadło dwóch przyjaciół, Jerzy Borowicz i Łukasz Kucharski. Obaj to pasjonaci historii Małomic, którzy od wielu lat wędrują po gminie z wykrywaczami metali, szukając w ziemi pamiątek z dziejów miasta i okolic. Znajdują stare monety, butelki, przedmioty użytku codziennego. Skupują też stare pocztówki z wizerunkiem Małomic i inne pamiątki, dotyczące historii miasta.

 – Spotkało się dwóch wariatów, którzy mają bzika na tle historii Małomic i staroci. Pamiątek dotyczących miasta szukamy nie tylko w ziemi, ale także w archiwach i bibliotekach – mówi J. Borowicz. – Zasada jest prosta – gdy wykrywacz da znać, że pod ziemią jest jakiś metal, kopiemy dołek, ale zaraz po sprawdzeniu znaleziska, zasypujemy dziurę, aby nikt do niej nie wpadł – zapewnia Ł. Kucharski. – Zachowujemy ostrożność, nie dotykamy niewybuchów.

 Z czasem, Jerzy i Łukasz zarazili pasją swoich znajomych. W kilkanaście osób zarejestrowali stowarzyszenie „Małomickie podziemie”.

 – Póki co, każdy z nas przechowuje to, co znalazł, w swoim domu. Chcemy jednak, aby zgromadzone różnego rodzaju pamiątki stworzyły ekspozycję w Izbie Historii Miasta. Liczymy, że pani burmistrz i radni użyczą nam lokum na ten cel – mówi Henryk Niechwiadowicz. Kolejny pomysł to spisanie dziejów powojennych Małomic, na podstawie relacji żyjących jeszcze mieszkańców. Fajnie byłoby stworzyć taki kącik ze starymi fotografiami, pokazać artefakty wykopane z ziemi.

Burmistrz Małgorzata Sendecka przyznaje, że zanim znajdzie małomickim eksploratorom siedzibę na działalność, musi nabrać zaufania do nowo powstałego stowarzyszenia. – To bardzo fajna inicjatywa, taka Izba Historii Małomic jest potrzebna – mówi burmistrz.

Napisz komentarz »