REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Chuchnął i dmuchnął

Opublikowano 03 listopada 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Porywy wiatru sięgały nawet 100 km/h. W miniony weekend zaatakował nas kolejny orkan. Tym razem na imię było mu Grzegorz…

Ledwo naprawiliśmy szkody po przejściu Ksawerego (5.10), a musimy się zmagać ze skutkami Grzegorza, który wiał w nocy z 28 na 29 października. Ksawery duł z prędkością 130 km/h, Grzegorz – z maksymalną prędkością 100 km/h.

Żarscy strażacy interweniowali w miniony weekend 56 razy! W dwa dni mieli tyle wyjazdów, ile zazwyczaj mają w dwa tygodnie.

– W niedzielny poranek dyżurni stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Żarach przyjęli 56 zgłoszeń wymagających interwencji strażaków w związku ze skutkami wichury – informuje Grzegorz Lisik, rzecznik prasowy żarskiej Straży Pożarnej. –  Zgłoszenia o zniszczeniach i występującym zagrożeniu zaczęły napływać niemal ze wszystkich gmin powiatu. Działania straży pożarnej polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew, w pierwszej kolejności z głównych dróg, żeby doprowadzić ich stan do przejezdności. Stwierdziliśmy również liczne przypadki pozrywania linii energetycznych. Uszkodzonych zostało też kilka pokryć dachowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał – informuje rzecznik.

Dużo mniej szkód

Do wydziału zarządzania kryzysowego w żarskim Starostwie Powiatowym spływają informacje z gmin o poniesionych stratach.

– Do tej pory, szkody zgłosiła gmina Lipinki Łużyckie – informuje Cecylia Rak, kierownik referatu ds. zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w starostwie. – Orkan uszkodził sześć budynków, ucierpiały dachy. W porównaniu z Ksawerym, jest dużo spokojniej. Czekamy jeszcze na zgłoszenia z innych gmin – informuje C. Rak

Napisz komentarz »